Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortak dua barış

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Ortak dua barış

’na dün giren farklı coğrafyalarda, milyonlarca Müslüman bayram namazı için lere etti. Suriye gibi savaşın gölgesinde bayrama girilen ülkeler başta olmak üzere dualarda ortak nokta, savaşların ve terörün sona ermesiydi

LÜBNAN: Başkent Beyrut'ta bayram namazını kılmak isteyen Müslümanlar şehir merkezindeki Muhammed El-Emin si'ne etti. Lübnan Müftüsü Şeyh Abdüllatif Deryan, binlerce gencin İslam adına şiddete başvurmasının hem din hem de vatan ve insanlığa karşı işlenmiş ağır bir suç olduğunu kaydetti.
ÜRDÜN: Başkent Amman'daki bir spor kompleksinde bir araya gelen binlerce Müslüman bayram namazını eda etti. Ürdün Vakıflar ve İslami İşleri Bakanı Vail Arabiyyat, bayram hutbesinde, Suudi Arabistan'ın Cidde, Medine ve Katif kentlerinde 7 kişinin öldüğü terör saldırılarına değinerek, aşırılığa sürüklenmemeleri konusunda gençlere uyarıda bulundu.

BAKÜ'DE İKİNCİ KEZ KILINDI
AZERBAYCAN: Başkent Bakü'de bulunan İlahiyat Camisi'nde çok sayıda kişi namaz kıldı. Camide yer bulamayanlar, namazlarını cami avlusunda kıldı. Camide birçok insan yer bulamadığı için bayram namazı ikinci kez kılındı.
ENDONEZYA: Başkent Cakarta'daki Müslümanlar, 300 bin kişilik İstiklal Camisi'nde bayram namazını kıldı. Güneydoğu Asya'nın en büyük camilerinden, İstiklal Camisi'nde bayram namazını kılan Devlet Başkanı Yardımcısı Yusuf Kalla, kadınların da katıldığı namazdan sonra halkla bayramlaştı. Camide yoğun güvenlik önlemleri alındı.
AFGANİSTAN: Mezar-ı Şerif kentinin en büyük camisi olan ve Hz. Ali'nin türbesi olduğuna inanılan Ravza'nın önündeki Yeşil Cami'de binlerce kişi bayram namazını kıldı. Namaz sonrası toplu bayramlaşma töreni düzenlendi.

KÂBE'DE MAHŞERİ KALABALIK
MISIR: Türkiye'den bir gün sonra 'na giren Mısır'da, başkent Kahire'deki Ezher, Amr bin As gibi çok sayıdaki tarihi camiye ilaveten camiler ve çevrelerinde kurulan namazgahlarda bayram namazları Ezher şeyhleri tarafından kıldırıldı. Hutbede birlik ve sevgi mesajları verildi. Namazın ardından çocuklara oyuncak dağıtıldı. Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve üst düzey yetkililer bayram namazlarını İskenderiye'deki bir askeri merkeze bağlı Muhammed Kureym Camisi'nde kıldı.
MEKKE: Müslümanların kıblesi Kâbe'de bayram namazı milyonlarca kişinin katılımı ile eda edildi. Namazdan sonra bayram hutbesini irad eden Kâbe İmamı Şeyh Salih bin Humeyd, "En kutsal ayda, en kutsal yer olan Medine'de, en şerefli kişi olan Peygamber Efendimiz'in bulunduğu yere yapılan saldırıdan daha büyük dalalet ve zulüm olamaz" dedi. Kalabalığın 2 milyon kişinin katıldığı Kadir gecesinden çok daha fazla olduğu görüldü.

MESCİD-İ AKSA'DA BAYRAM NAMAZI
KUDÜS: On binlerce Müslüman, sabahın ilk ışıklarıyla bayram namazı için Mescid-i Aksa'ya akın etti. Yaşlı, çocuk, kadın, erkek, on binlerce Müslüman, bayram namazı için sabahın erken saatlerinde Mescid-i Aksa'ya giderek eski şehrin kapılarında yoğunluk oluşturdu. Her yaştan çocuklar, bayramlık kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu.
IRAK: Başkent Bağdat'ta Ebu Hanife en-Numan (İmamı Azam) Camisi'nde yüzlerce Müslüman, Ramazan Bayramı namazını kıldı. Cami tamamen dolarken cemaatin bir kısmı sokakta namaz kıldı. Kerkük'teki Müslümanlar da Nur el-Kebir Camisi'nde bayram namazını kıldı.
ETYOPYA: Bir milyondan fazla Müslüman, bayram namazı için başkent Addis Ababa'daki bir stadyuma akın etti. Erken saatlerden itibaren tekbirlerle futbol sahasını dolduran Etiyopyalılar, yoğun güvenlik önlemleri altında bayram namazı kıldı. Ülkede nüfusun üçte biri Müslüman.
SOMALİ: Başkent Mogadişu'daki Müslümanlar, bayram namazını Et-Tedamun el-İslami Camisi'nde kıldı. Bayram namazına Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, milletvekilleri ve üst düzey yetkililer de katıldı.

CAMİSİZ BAŞKENT ATİNA...
YUNANİSTAN: Cami bulunmayan başkent Atina'da yaklaşık 300 bin Müslüman, kendi imkânlarıyla oluşturdukları mescitlerde bayram namazını kıldı. Yunanistan'da Müslümanlar, yaklaşık 120 mescidin yanı sıra, devlet tarafından tahsis edilen SEF ve OAKA stadyumlarında bayram namazlarını kılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortak dua barış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN