Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan Türkiye'ye teşekkür

Giriş Tarihi: 9.7.2016 15:38 Güncelleme Tarihi: 9.7.2016 16:13
NATO'dan Türkiye'ye teşekkür

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'ye, 'nun 'daki birliklerine verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren, Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen zirvenin ikinci gününde 'a yönelik "Kararlı Destek Operasyonu" toplantısı yapıldı.

Stoltenberg, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah ile ülkedeki güvenlik durumu, reformlar ve 'nun Afganistan ile devam eden ortaklığını ele aldıklarını söyledi.

NATO: AFGANİSTAN'A YARDIMA DEVAM

Afganistan'ın insan hakları, yolsuzlukla mücadele ve seçim alanındaki reformlarına devam etmesi çağrısında bulunan Stoltenberg, Afgan güvenlik güçlerinin artık ülke genelinde güvenliğin tamamından sorumlu olduğunu ancak NATO'nun Afgan güçlerine danışmanlık yapmaya ve onları eğitmeye devam edeceğini belirtti.

Toplantıda Afganistan ile ilgili alınan kararlara ilişkin Stoltenberg, "Yaklaşık 12 bin NATO askeri 2017'de de Afganistan'da kalmaya devam edecek ve bunun büyük bir kısmını ABD ve diğer üye ülkelerden askerler oluşturacak." dedi.

NATO'DAN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

"Afgan güçlerine 2020 yılına kadar maddi destek sağlamaya devam edeceğiz ve bunun yıllık maliyeti yaklaşık 5 milyar dolar. ABD dışındaki üye ülkeler ise 2020'ye kadar her yıl 1 milyar dolar yardım taahhüdünde bulundu." diyen Stoltenberg, Türkiye, Almanya ve İtalya'ya NATO'nun Afganistan'daki birliğine verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın NATO Zirvesi'ni değerlendirdi

NATO AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

LİDERLER NATO ZİRVESİ'NE BÖYLE GELDİ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'dan Türkiye'ye teşekkür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN