Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama: Asker göndereceğiz

ABD Başkanı Barack Obama, 'nun doğu kanadını güçlendirmek için 'ya yaklaşık bin asker göndereceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 9.7.2016 01:39
Obama: Asker göndereceğiz

'nın ev sahipliğinde başkent Varşova'da düzenlenen Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir araya geldikten sonra gazecilere açıklamada bulunan Obama, NATO'nun doğu Avrupa'daki askeri varlığını artırmaya hazırlandığını ifade etti.

YAKLAŞIK BİN ASKER KONUŞLANDIRILACAK

NATO'nun Polonya'ya konuşlandıracağı birlikler konusunda ABD'nin öncü bir rol oynayacağını belirten Obama, "ABD, Leh askerlerle omuz omuz hizmet vermek için dönüşümlü olarak Polonya'ya yaklaşık bin askerin olacağı bir tabur konuşlandıracak." dedi.

Obama, Avrupa'ya dönüşümlü olarak konuşlandırlacak birliğin merkezinin ise Polonya olacağını belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NATO ZİRVESİ'NDE 'AİLE FOTOĞRAFI' ÇEKİMİNE KATILDI

İNGİLTERE DE TAKVİYE GÖNDERECEK

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Estonya ve Polonya'ya takviye birlik göndereceklerini açıkladı.

Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında konuşan Hammond, Birleşik Krallık ordusundan 500 askerlik bir taburun Estonya'da, 150 askerlik bir birliğin ise Polonya'da görevlendirileceğini duyurdu.

Fallon, NATO kapsamındaki takviye asker gönderme kararının Rusya'nın olası taarruzlarının caydırılmasını amaçladığını belirterek, "Bu konuşlandırma uzun zamandır NATO'nun planladığı bir şeydi. Estonya, Litvanya, Letonya gibi ülkeler bunu istediklerini belirtmişlerdi." ifadesini kullandı.

LİDERLER AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise İngiliz birliklerin Baltık ülkelerinde daha önceden sadece eğitim amaçlı bulunduğu, fakat artık bu ülkelerde kalıcı olarak görev yapacakları bildirildi.

- KADIN ASKERLER ÖN CEPHEDE GÖREV YAPABİLECEK

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, kadınların İngiliz ordusunda ön cephede görev yapabilmesine izin verileceği belirtildi.

Açıklamada, Başbakan David Cameron'ın İngiliz ordusunda kadınların orduda ön cephede görev almasına ilişkin sınırlamanın kaldırılmasına onay verdiği bildirildi.

Cameron konuya ilişkin yazılı açıklamada ise, "Silahlı kuvvetlerimizin dünya standartlarında olması ve yaşadığımız dünyayı yansıtması son derece önemli. Bu sınırlamanın kaldırılması önemli bir adım." değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Asker göndereceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN