Stoltenberg: Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız.

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Akdeniz'de terörle mücadele ve kapasite artırımı kapsamında 'Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız." dedi.

Giriş Tarihi: 9.7.2016 18:05 Güncelleme Tarihi: 9.7.2016 18:19
Stoltenberg: Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız.

Polonya'nın başkenti Varşova'da üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getiren zirvenin ikinci gününde Kuzey Atlantik Konseyi Toplantısı düzenlendi.

Stoltenberg, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ittifakın güneyindeki krizler ve terör örgütü DAEŞ yüzünden milyonlarca insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

NATO ZİRVESİNİN EVİNDEKİ SUALTI CENNETİ

EKİP GÖNDERECEĞİZ

Bölgedeki istikrarsızlığın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük mülteci krizine neden olduğunu ve terör saldırılarının arttığını anlatan Stoltenberg, krizlerin çözümünde bölgeye müdahale yerine yerel kuvvetlerin güçlendirilmesinin daha etkili olacağını ifade etti.

Stoltenberg, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün DAEŞ ile mücadele kapsamında 'taki yerel kuvvetlerin eğitimine başlayacağız. Ürdün'deki Irak askerlerini eğitmeye devam edeceğiz. Bağdat'a planlama, stratejik destek ve güvenlik sağlaması için ekip göndereceğiz."

LİDERLER NATO ZİRVESİ'NE BÖYLE GELDİ!

ÜRDÜN İLE İŞBİRLİĞİ

Stoltenberg, Arnavutluk'un da Irak askerlerinin eğitimine katkı sunmayı teklif ettiğini bildirdi.

NATO'nun Tunus Özel Harekat Güçleri'ne de destek vereceğini ve Ürdün ile iş birliğini artıracaklarını aktaran Stoltenberg, Libya'nın güvenlik politikalarını planlamasına ve DAEŞ ile mücadelesine de katkıda bulunacaklarını söyledi.

VARŞOVA'DA TARİHİ NATO ZİRVESİ

AWACS'LAR TÜRKİYE HAVA SAHASINDA UÇACAK

DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyon güçlerine doğrudan destek vermeyi kararlaştırdıklarını kaydeden Stoltenberg, DAEŞ ile mücadele kapsamında gönderilecek AWACS erken uyarı ve gözlem uçaklarının uluslararası ve Türkiye hava sahasında uçacağını ve böylelikle Suriye ve Irak'ın hava sahasını da izleyeceğini ifade etti.

- AKDENİZ'DE YENİ GÖREV GÜCÜ OLUŞTURULACAK

AB'nin Akdeniz'deki sığınmacı akınını durdurmak için başlattığı Sofya Operasyonu ile yakından çalışmayı istediklerini bildiren Stoltenberg, "Akdeniz'de terörle mücadele ve kapasite artırımı kapsamında 'Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stoltenberg: Deniz Muhafızı' adlı yeni güvenlik operasyonu başlatacağız.
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN