Sır perdesi hâlâ aralanamadı

’de geçtiğimiz hafta açıklanan raporu, 2003’te şüpheli şekilde ölen kitle imha silahları uzmanı David Kelly’nin hikâyesini bir kez daha akıllara getirdi. Kelly, Blair hükümetinin Irak işgali öncesinde halkı kandırdığına dair bulguları basına sızdıran isimdi

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Sır perdesi hâlâ aralanamadı
Geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklanan, 'nin 'ın işgalinde oynadığı rolle ilgili ayrıntılı rapor, Tony Blair dönemini yeniden tartışmaya açtı. Bu çerçevede, 2003 yılının temmuz ayında şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü resmi kayıtlara 'intihar' olarak geçen İngiliz kitle imha silahları uzmanı David Kelly'nin hikâyesi de bir kez daha gündeme geldi. David Kelly, Irak'ın işgalinden önceki haftalarda Blair hükümetinin Saddam Hüseyin'in elinde bulunduğu iddia edilen kitle imha silahlarıyla ilgili olarak halkı kandırdığını basına sızdırmıştı. Kelly'nin 17 Temmuz 2003 günü evinin yakınlarındaki ormanlık alanda ölü bulunması, ünlü silah uzmanının İngiliz istihbaratı tarafından ortadan kaldırıldığı iddialarına yol açtı. Kitle imha silahları konusunda İngiliz Savunma Bakanlığı'nın en deneyimli uzmanlarından biri olan David Kelly, aynı zamanda Saddam'ın kitle imha silahı elde etmesini engellemek amacıyla BM tarafından oluşturulan ekipte görev yapıyordu. Irak işgalinin konuşulmaya başladığı günlerde İngiliz istihbaratı tarafından oluşturulan 'Irak raporu'nun uydurma olduğu iması basına sızınca, Kelly için de geri sayım başlamış oldu. Tony Blair'in açtırdığı soruşturma kendisine uzanan Kelly, parlamentoda da ifade verdi. Ancak Kelly, kısa süre sonra şüpheli şekilde ölünce, iddialar da en güçlü sesini yitirmiş oldu.

70 YIL SANSÜR GETİRİLDİ
2003'te David Kelly'nin nasıl öldüğüyle ilgili ayrıntılı tıbbi bilgilere erişimin tam 70 yıl süreyle sansürlenmesine karar verildi. 2010'da bazı raporlar kamuoyuna açıklansa da, Kelly'nin başına gelenlere dair birçok nokta hâlâ karanlıkta. Dönemin Başbakanı Tony Blair de, Kelly ile soruları cevapsız bırakmayı sürdürüyor.

?CHILCOT RAPORU: SAVAŞA GEREK YOKTU
Geçtiğimiz hafta komisyon başkanı Sir John Chilcot tarafından kamuoyuna açıklanan Irak raporu, Tony Blair yönetimini açıkça suçlayan ifadelerle yer vermişti. İşgale, tamamen uydurma istihbarat bilgilerine dayanılarak karar verildiğini kaydeden rapor, 'nin ABD ile birlikte Irak'a girmesine gerek olmadığını da vurgulamıştı. Irak'ta yakınlarını kaybeden aileler, Tony Blair'in savaş suçuyla yargılanmasını talep ederken, İngiliz basınının kâhir ekseriyeti Irak işgalini 'Blair'in kişisel savaşı' olarak görüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sır perdesi hâlâ aralanamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN