Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 yılın ardından Srebrenitsa soykırımı

Giriş Tarihi: 11.7.2016 10:33
21 yılın ardından Srebrenitsa soykırımı

Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin katledildiği Srebrenitsa'daki soykırımın izleri, aradan geçen 21 yıla rağmen hala belirgin. Soykırımın 21. yılında, bugün düzenlenecek cenaze töreninde kimlik tespiti yapılan 127 daha Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Bugünkü cenaze töreninin ardından mezarlıktaki soykırım kurbanlarının sayısı 6 bin 504'e yükselecek.

Srebrenitsa Soykırımın 21. yılında düzenlenecek cenaze töreninde kimlik tespiti yapılan 127 soykırım ı daha toprağa verilecek. 11 Temmuz 1995'te, Sırp komutan Ratko Mladic'in emrindeki birliklerin Bosna Hersek'in doğusunda, nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslüman Boşnakların oluşturduğu Srebrenitsa'yı işgal etmesi, buradaki Boşnak soykırımının habercisi oldu. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "güvenli bölge" ilan edilen Srebrenitsa'da, işgalinin ardından lı askerlere sığınan binlerce Boşnak, şehre giren Sırp askerlere teslim edilirken, kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye gitmesine izin verildi, ancak erkekler katledildi. Soykırımın üzerinden geçen 21 yıla rağmen, bazı kurban yakınları hala eşlerini, oğullarını, babalarını ve kardeşlerini toprağa vermek için beklemeye devam ederken, halen yaklaşık bin 100 kurbanın bulunamaması yakınlarının umutlarını tüketiyor.

"SREBRENİTSA CEHENNEMİ''NDEN KAÇANLARIN ÖLÜM YÜRÜYÜŞÜ

HOLLANDA TAZMİNATA MAHKUM EDİLDİ

1995 yılında Srebrenitsa'da yaşananlar, Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından "soykırım" olarak nitelendirilirken, savaş sırasında Bosnalı Sırpların siyasi liderliğini yapan Radovan Karadzic, aralarında Srebrenitsa soykırımının da bulunduğu farklı suçlardan 40 yıl hapse mahkum edildi. ICTY, Srebrenitsa'da işlenen suçlar nedeniyle bugüne kadar 15 kişiyi suçlu bularak hapis cezalarına çarptırdı. Öte yandan, kurban yakınlarının 2002 yılında aleyhine başlattığı hukuk mücadelesinde de Lahey'deki bölge mahkemesi Hollanda aleyhine karar verirken, soykırımda hayatlarını kaybeden üç kişinin ölümünde bu ülkenin sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle kurban yakınlarına tazminat ödenmesine hükmetti. 2007 yılında Srebrenitsa Anneleri de aynı kapsamda 6 bin mağdur adına Hollanda aleyhine dava açmış, Lahey Bölge Mahkemesi, Srebrenitsa'nın işgali sırasında 300 Boşnak sivilin Sırp askerlerine teslim edilmesinden dolayı Hollanda'yı kısmen suçlu bulmuştu.

SREBRENİTSA KATLİAMI KURBANI 136 KİŞİ DUALARLA DEFNEDİLDİ

MLADİC'İN YARGILANMASI SÜRÜYOR

Bu arada, Srebrenitsa'nın işgali sırasında "Türklerden intikam alma vakti geldi." ifadelerini kullanarak adeta olacakları haber veren Sırp komutan Ratko Mladic'in, ICTY'deki yargılanması sürüyor. 2011 yılından tutuklandıktan sonra yargılanmasına 2012 yılında başlanan Mladic hakkındaki kararın gelecek yıl kasım ayında açıklanması bekleniyor.

SREBRENİTSA SOYKIRIMININ 127 KURBANI DAHA POTOÇARİ ŞEHİTLİĞİNE DEFNEDİLECEK

Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 127 kurban daha öğle namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 127 kurban daha öğle namazının ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Kurban yakınlarını bu acılı günde yalnız bırakmak istemeyen birçok ülkeden binlerce insan da sabahın erken saatlerinden itibaren Potoçari'ye akın etti. Anıt mezarlığa gelen kurban yakınları, sevdiklerinin mezarı başında dua edip gözyaşı döktü. Savaş yıllarında BM askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasından dün akşam mezarlığa taşınan tabutların başında da gözyaşı ve hüzün hakim. Yakınları, kurbanların tabutlarının başına gelerek, sevdiklerine son kez veda etti. Bu yıl defnedilecek 127 kurbanın 12'sinin öldürüldüğünde 18 yaşından küçük, en genç kurbanın 14 yaşındaki Avdija Memic, en yaşlısının ise 77 yaşındaki Mustafa Hadzovic olduğu açıklanmıştı. Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen kurbanların sayısı bugünkü cenaze töreninin ardından 6 bin 504'e yükselecek. Bu yılki törene Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 yılın ardından Srebrenitsa soykırımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN