'a 560 asker daha gönderiyor

Bağdat'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Savunma Bakanı, ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'un DAEŞ'den geri alınması için ilave askerleri yollayacaklarını duyurdu.

Giriş Tarihi: 11.7.2016 16:48
ABD Irak'a 560 asker daha gönderiyor

Savunma Bakanı Ashton Carter, Bağdat'a yaptığı sürpriz ziyarette 'a 560 asker daha göndereceklerini açıkladı.

Irak hükümetiyle ve askeri yetkililerle Musul harekatını görüşmeye başladıklarını belirten Carter, "Musul'un çevresinin sarılıp geri alınmasını görüşüyoruz. Elbette bu bir süreç alacak. Sonrasındaysa yeniden yapılanma ve inşa süreci olacak" dedi.

Musul'da, son olarak stratejik öneme sahip hava üssü Kayyara DAEŞ'den kurtarılmıştı. Ashton Carter, üssün koalisyona bağlı güçler ve ABD tarafından DAEŞ'i bombalamak için kullanılacağını da söyledi.

Irak hükümetine bağlı birlikler, Musul'un yaklaşık 60 km güneyinde bulunan üssün ABD'nin hava desteğiyle Cumartesi günü DAEŞ'den geri alındığını duyurmuştu. Carter, "Kayyara'nın ele geçirilmesinin devamı gelecek. Amaç, ABD'nin lojistik desteğinin konuşlanması için orada lojistik bir merkez kurmak" dedi.

Irak'ta yaklaşık 3 bin Irak askeri bulunuyor. Bu askerlerin yaklaşık 200'ü cephede DAEŞ'e karşı çatışan Iraklı birliklere danışmanlık yapıyor. Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul, Haziran 2014'ten bu yana DAEŞ'in elinde bulunuyor.

DAEŞ son olarak Bağdat'ın kuzeyindeki Felluce'den günler süren operasyonla püskürtülmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Irak'a 560 asker daha gönderiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN