10 saatlik uçuş 2 saate inecek

Giriş Tarihi: 13.7.2016 15:35
10 saatlik uçuş 2 saate inecek

İngiliz Reaction Engines şirketinin geliştirdiği motorlar, sıvı helyum ve sıvı hidrojeni birleştirip itici güç üretecek. Testleri 2020 yılında başlayacak proje tamamlandığında bir uçak uzaya gidebilecek!

İngiliz bilim insanları, bir uçağı uzaya götürebilecek ve dünyanın herhangi bir yerine sadece 4 saat içinde ulaşmasını sağlayabilecek motorlar için verdi. Oxfordshire'daki Culham'da bulunan (İngiltere) Reaction Engines Limited'in (REL) geliştirdiği motorlar 2020 yılında test edilecek.

Avrupa Uzay Ajansı'nın 11 milyon yatırım yaptığı şirketin geliştirdiği motorlardan güç alan uçakların kullanıma girmesi ile cılıkta tabiri caizse yeni bir dönem başlayacak.

Normalde 10 saat süren New York Londra seferini 2 saate indirecek olan uçaklar dünyanın herhangi bir yerine sadece 4 saat içinde ulaşabilecek.

PEKİ HAVACILIKTA YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATMASI BEKLENEN BU MOTORLAR NASIL ÇALIŞIYOR?

Hava aracı havalandığında başta havadaki oksijeni toplayan 'nefes alma' konumunda çalışan motor, bunu sıvı helyum ile sıfırın altında 140 santigrat dereceye kadar soğuttuktan sonra tanklarındaki sıvı hidrojenle birleştirerek, yükseklere ve uzaya çıkmak için itici güç olarak kullanıyor.

Söz konusu motorların uçakların haricinde uzaya fırlatılacak uydularda da kullanılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 saatlik uçuş 2 saate inecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN