'da cep telefonundan geçici

Ülkedeki popüler mesajlaşma uygulaması Telegram'ı kullananlar, bir saatten 99 yıla kadar lanıyor. Erkekler 180 liradan başlayıp 1200 liraya kadar ücret ödüyor. Gruba üye olan erkekler için hiçbir yaş şartı bulunmuyor, kadınlar ise kimlik bilgilerini ve özelliklerini bir forma doldurmak zorunda.

Giriş Tarihi: 13.7.2016 13:53
İran'da cep telefonundan geçici nikah

'da Telegram adlı mobil mesajlaşma uygulamasında kurulan gruplar üzerinden geçici (muta nikahı) yapılıyor.

'da reformistlere yakınlığıyla bilinen İbtikar gazetesinin haberine göre, söz konusu gruplara üye olanlar, geçici nikah yapmak istediği kişiyi özelliklerine göre kategorilendirilen listeden seçiyor.

Ardından seçilen kişiye 'mihr' adı altında, grubun yöneticilerine de 'danışman' hizmeti karşılığı belli bir ücret ödenerek 1 saatten 99 yıla kadar nikah yapılabiliyor.

Söz konusu grup üzerinden geçici nikah kıymak isteyen erkeklerin 2 milyon riyal (yaklaşık 180 TL) ila 15 milyon riyal (yaklaşık 1200 TL) ücret ödemesi gerekiyor.

YEDİ BİN KİŞİYE ULAŞTI

Gruba üye olan erkekler için yaş dahil hiçbir şart bulunmuyor. Geçici nikah kıymak isteyen kadınlar ise gruba üye olmak için kimlik bilgilerini ve özelliklerini belirten bir form doldurmak zorunda.

İbtikar gazetesine konuşan bir kullanıcı "Kadınların onurunu korumak için kimlik bilgileri sadece merkezde saklı tutuluyor ve başka hiçbir yerde kayıt altına alınmıyor. Bunun yanı sıra grupta hiçbir kadının fotoğrafları da paylaşılmıyor" dedi.

Haberde, Telegram'daki grubun kurucusunun yaptıkları işi ülkedeki medeni kanuna uygun olarak nitelediği ve kısa süre önce oluşturulan grubun şimdiye kadar 7 bin kişiye ulaştığı da aktarıldı.

Şiiliğin temel öğretilerinden olmakla birlikte Şiilerin bir kısmının tercih ettiği muta nikahı, kadın ve erkeğin belirli bir süre ve ücret (mihr) karşılığında anlaşarak başlattıkları bir evlilik çeşidi olarak İran'daki medeni kanuna göre yasal olarak uygulanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'da cep telefonundan geçici nikah
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN