Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polisin kurbanları ‘linç dönemi’ni geçti

polisinin 2015’te öldürdüğü siyahî sayısı, tarihe ‘linç dönemi’ adıyla geçen 1890-1965 yılları arasındaki ortalamayı da aştı. Geçtiğimiz yıl 123 siyahî, polis kurşunuyla can verdi

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Polisin kurbanları ‘linç dönemi’ni geçti

'nin Louisiana ve Minnesota eyaletlerinde Alton Sterling ve Philando Castile adlı iki siyahî sivilin polis tarafından öldürülmesinin tetiklediği kriz devam ediyor. Dallas'ta 5 polis memurunun keskin nişancıların kurşunlarına kurban gitmesiyle daha da derinleşen kriz, Amerikan toplumunun içine düştüğü bunalımı da gözler önüne seriyor. Siyasilerin gerginliği yatıştırma çabaları, şimdiye kadar herhangi bir sonuca ulaşmadı. New York'tan yayın yapan Quartz isimli haber sitesinin hazırladığı bir döküm ise, siyahîlere yönelik baskı ve saldırıların aslında pek değişmeden devam ettiğini ortaya koydu.

Alabama'daki Tuskegee Üniversitesi'nin "Linçler, Beyazlar ve Zenciler" isimli raporuna atıf yapılan dökümde, tarihe 'linç dönemi' olarak geçen 1890-1965 yılları arasında ABD'de 2 bin 911 siyahînin linç edildiği kaydedildi. 1892 yılı, linçlerin en korkunç boyutlara ulaştığı zaman olurken, o yılda 161 kişi saldırılara hedef oldu. Tüm bu dönem içinde yılda ortalama 39 kişi ırkçı saldırılara maruz kaldı. Quartz'ın haberine göre, geçtiğimiz yıl Amerikan polisinin öldürdüğü siyahî vatandaş sayısı 258 oldu. Bu rakam, hem linç dönemindeki ortalamayı, hem de linçin zirveye çıktığı 1892 yılının bilançosunu geride bıraktı. Haberde, aradan 100 yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen, siyahîlerin yine zorbalık ve haksızlıklarla karşılaşmayı sürdürdüğü vurgulandı. ABD'de 2016 rakamları da, 2015'le benzerlik gösteriyor. 7 Temmuz itibariyle, yılın ilk altı ayında polis tarafından öldürülen insan sayısı 562'ye ulaşırken, bunların 123'ünü siyahîler oluşturuyor.

ABD'de siyahilere yönelik polis şiddeti yıllardır sürüyor

TİANANMEN MEYDANI'NDAKİ GİBİYDİ
ABD'de yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığı gösterilerin simgesi haline gelen 28 yaşındaki Ieshia Evans isimli kadın, Tank Adam'a benzetildi. ABD'nin Louisiana eyaletinde bulunan Baton Rouge kentinde polislerin karşısında durduğu için 24 saat boyunca gözaltına alınan kadın hakkında dünya basını, "Hemşire Ieshia Evans, Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Tiananmen Meydanı'nda 1989'da düzenlenen gösteriler sırasında tankların önüne elindeki alışveriş poşeti ile çıkan ve dünyanın hala Tank Adam ya da Meçhul Asi olarak bilindiği Çinli göstericinin günümüzdeki hali oldu" yorumu yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polisin kurbanları ‘linç dönemi’ni geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN