Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den ile işbirliği açıklaması

'nin 'ya Suriye konusunda teklif sunduğunu gösteren belgenin W.Post gazetesinde yayınlanmasının ardından, ABD'den açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 14.7.2016 22:34
ABD'den Rusya ile işbirliği açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, şu an için Suriye konusunda ile bir işbirliğinin söz konusu olmadığını, anlaşmayla ilgili bazı spekülasyonların dolaştığını bildiğini fakat bunun henüz gerçekleşmediğini açıkladı.

BELGELERİN ARDINDAN BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

'nin 'ya Suriye konusunda teklif sunduğunu gösteren belgenin Washington Post gazetesinde yayınlanmasının ardından, Beyaz Saray'dan açıklama geldi

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın Suriye üzerindeki gücünü nasıl kullanmak istediği ile ilgili ciddi kararlar almasının zamanı olduğu belirtildi.

ABD'DEN RUSYA'YA FLAŞ TEKLİF!

ABD-RUSYA ARASINDA DİPLOMAT KRİZİ

Rusya'nın askeri imkanlarını Esad rejimini desteklemek için kullanmaya devam ettiği ifade edilerek, ülkenin rejim üstündeki gücünü Suriye'deki politik çözüm için kullanması konusunda ısrarcı olduğu vurgulandı.

RUSYA'DAN GELECEK YARDIMLARDAN MEMNUNİYET DUYARIZ

Beyaz Saray açıklamasında ayrıca, IŞİD ve El Kaide ile mücadele için Rusya'dan gelecek askeri katkılardan memnuniyet duyulacağı ifade edildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, şu an için Suriye konusunda Rusya ile bir işbirliğinin söz konusu olmadığını, anlaşmayla ilgili bazı spekülasyonların dolaştığını bildiğini fakat bunun henüz gerçekleşmediğini açıkladı.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry de, yılın ikinci resmi ziyareti için Rusya'da. Kerry Moskova'da, Suriye ve Ukrayna krizi konusunda temaslarda bulunacak.

ABD'DEN RUSYA'YA SURİYE KONUSUNDA TEKLİF İDDİASI

Washington Post gazetesinin yayınladığı belgeye göre de, ABD yönetimi beş yıldır devam eden Suriye iç savaşının çözümü için Rusya'ya bir teklif sundu.

Bugün Rusya'ya gidecek Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Moskova yönetimiyle bu konuyu ele alması bekleniyor.

Suriye'de ortak hedeflerin bombalanması çağrısını içeren teklif, emir komuta merkezlerinin oluşturulup, ortak hareket etmeyi kapsıyor.

Ürdün'ün başkenti Amman'da kurulması önerilen merkezlerde ABD ve Rusya askerlerinin bir arada çalışması öneriliyor.

Belgede, Suriye'de DAEŞ ve El Nusra hedeflerinin vurulması ve iki ülkenin istihbarat tecrübesini birleştirerek hava harekatlarıyla bu örgütlere saldırma önerileri yer alıyor.

ABD yönetimi, sekiz sayfalık teklifte, Beşşar Esed rejimine bağlı birliklerin, sadece Rusya ve ABD'nin belirlediği alanlara saldırılması gerektiğini belirtiyor.

Rusya'ya Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşmasının tamamen uygulanması çağrısının yer aldığı teklifte, ABD yönetimi, Rusya'dan, Suriye'de siyasal geçiş sürecine katkı sağlamasını istiyor.

Bakan Kerry, ABD'nin Rusya'ya yaptığı teklif hakkında görüş bildirmekten kaçınırken, "Bu akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmek için Moskova'ya gidiyorum. Konuyu ele almamız için yeterince zamanımız olacak ve nerede durduğumu göreceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Rusya ile işbirliği açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN