Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aborjinler ve Müslümanların tarihi ilişkisi

yerlileri Aborjinler ve ülkeye yerleşen ilk Müslümanların tarihe dayalı ilişkileri mozaik bir tabloda ele alındı.

Giriş Tarihi: 14.7.2016 12:11 Güncelleme Tarihi: 14.7.2016 12:11
Aborjinler ve Müslümanların tarihi ilişkisi

Ulusal Aborjin ve Adalılar Günü Anma Komitesi (NAIDOC) haftası etkinlikleri kapsamında Aborjinler, Federal Polisi ve İlim Koleji öğrencileri, ülkeye ilk gelen Afgan Müslümanlar ve Aborjinlerin ilişkilerini mozaik bir tabloya yansıttı.

Avustralya Milli Görüş Teşkilatları bünyesinde faaliyet gösteren İlim Koleji'nde yaklaşık iki ayda tamamlanan tablo, Victoria Eyalet Valisi Linda Dessau katıldığı törenle basına tanıtıldı.

Mozaik tablo, Avustralya'ya 1800'lü yıllarda, demir yollarında, taşımacılık ve maden sektörlerinde çalışmak üzere Afganistan ve 'dan gelen Müslümanların Aborjinlerle ilişkilerini temsil ediyor.

Tabloda Avustralya haritası üzerinde, Afgan deve sürücüleri, didgeridoo çalan bir Aborjin, İslam'ı simgeleyen ay yıldızlı bayrak, Avustralya ve Aborjin bayrakları, Uluru Kayası ve Aborjin sanatından kesitler resmediliyor.

İlim Koleji Müdürü ve proje sorumlusu Zeynep Sertel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Müslümanlarla Aborjinlerin kurduğu iyi ilişkilerin temelinde ilk karşılaşmanın yattığını söyledi.

Müslümanlar ve Aborjinlerin yaptığı evliliklerin, bu evliliklerden doğan çocuklara verilen isimlerin iki toplum arasındaki samimi ilişkilerin göstergesi olduğunu dile getiren Sertel, "Tabloya baktığınızda yıllar öncesinden burada yaşayan Aborjinler ile ülkeye yerleşen Afgan Müslümanların bir araya gelişlerinin, uyumlu bir şekilde yaşamalarının günümüze yansımasını görebiliyoruz." ifadesini kullandı.

Aborjinler ve Müslümanların tarihi ilişkilerini yansıtan tablo, kampüs girişine asılacak ve iki toplum arasındaki dostluğu gelecek kuşaklara aktarmada kullanılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aborjinler ve Müslümanların tarihi ilişkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN