Alman devlet kanalının başına PKK'lı atandı

ZDF'ye PKK'lı olduğu ileri sürülen Ali Ertan Toprak'ın yönetici olarak atanması, 'daki Türk toplumunun büyük tepkisini çekti.

Giriş Tarihi: 14.7.2016 14:14 Güncelleme Tarihi: 14.7.2016 14:34
Alman devlet kanalının başına PKK'lı atandı

ZDF, televizyon kuruluna seçilen bir isim Türk toplumunun tepkisine neden oldu ve imza kampanyası başlatıldı.

Sabah'ın haberine göre, Alman kamu televizyonu ZDF'in, müdürünü seçme yetkisine sahip olan Televizyon Kurulu'na atadığı bir isim, Türk toplumunun büyük tepkisine neden oldu. İçerisinde Türk derneklerinin yer almadığı Göçmen Kuruluşları Çalışma Birliği'nin Başkanlığını yapan Ali Ertan Toprak'ın söz konusu kurula seçilmesine karşı Berlin Türk Cemaati imza kampanyası başlattı.

HESSEN'DEN ATANMALIYDI

Kampanyayı başlatan TGB Başkanı Bekir Yılmaz, Toprak'ı PKK'ya yakın olmakla suçladı ve Toprak'ın üyelikten alınmasını istedi. ZDF'in söz konusu kurula göçmenleri temsilen Hessen Eyaleti'nden bir temsilci ataması gerekirken Toprak'ın söz konusu birliğin merkezinin Bonn'da olması da 'Kastın mı var ZDF?' sorusuna sebep oldu.

Alman TV kanalı ZDF'ye PKK'lı yönetici atandı

TÜRKİYE'YE KARŞI TAVIRLI

Hessen'de Toprak'ın başkanı olduğu Kürt Toplumu bulunduğu aktarılırken, Yılmaz, Toprak'ın buradaki Türk ve İslam kuruluşlarına karşı tavır aldığını, bunlara baskı yapmaları için Alman politikacılara çağrıda bulunduğunu ve de Müslüman kadınların başörtü bağlamalarına karşı çıktığını hatırlattı. Toprak'a sosyal medyadan da tepki yağdı.

ZDF'DEKİ HAKARETİ BÖYLE SAVUNDU!

"GÜDÜMLÜ DEMOKRASİ"

Berlinli işadamı ve yeni kurulan Demokratlar Birliği Partisi sözcüsü Remzi Aru ise, Toprak'ın ZDF Televizyon Kuruluna seçilmesini, Almanya'da "güdümlü demokrasinin" bir göstergesi olarak niteledi. Bunun aynı zamanda göçmenlere yönelik bir asimilasyon baskısı olduğunu savundu.

TÜRKİYE'NİN İZİN VERMEMESİ ALMAN VEKİLİ ÇILDIRTTI!

60 KİŞİLİK KURUL

60 kişilik ZDF Televizyon Kurulu, federal hükümet, eyalet hükümetleri, partiler, kiliseler, sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşlarının gönderdiği temsilcilerden oluşuyor. Anayasa Mahkemesi, 2014 yılında aldığı kararla, kurulda siyasetçilerin ağırlığının azaltılmasını istemişti. Bu karar nedeniyle kurul 77 üyeden 60 üyeye indirildi, bileşimi de yeniden düzenlendi. Kurul, ZDF'in müdürünü seçiyor ve ZDF'e karşı kamunun çıkarlarını kolluyor.

Gurbetçilerden ZDF'ye tepki!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman devlet kanalının başına PKK'lı atandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN