Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de uyuşturucu ile mücadele

Ülkede Duterte'nin galibiyetiyle sonuçlanan 9 Mayıs seçimlerinden bu yana 192 uyuşturucu tacirinin öldürüldüğü bildirildi

Giriş Tarihi: 14.7.2016 16:51
Filipinler'de uyuşturucu ile mücadele

'de Rodrigo Duterte'nin devlet başkanlığına seçildiği 9 Mayıs'tan bu yana 192 uyuşturucu tacirinin öldürüldüğü bildirildi.

Filipinler Haber Ajansı'nın (PNA), Filipinler Ulusal Polisi, Soruşturma ve Dedektif İdaresi Direktörlüğü'nün açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, 10 Mayıs-10 Temmuz arasında uyuşturucu ile mücadele operasyonları kapsamında, 192 uyuşturucu tacirinin öldürüldüğü, 8 bin 110'unun gözaltına alındığı belirtildi.

Haberde, operasyonlar sırasında 35 bin 276 uyuşturucu kullanıcısı ve bağımlısının teslim olduğu, 6 bin 478 kişinin ülkede uyuşturucuya karşı geniş kapsamlı yasaları ihlal suçundan yargılandığı bilgisine yer verildi.

Emniyet Genel Müdürü Ronald "Bato" Dela Rosa, PNA'ya yaptığı açıklamada, uyuşturucuyla savaşa çok güçlü başladıklarını ve herhangi bir dönüşün söz konusu olmayacağını belirtti.

Duterte'nin 30 Haziran'da devlet başkanlığı görevini devralmasından önce 3 bin 800'ü kendi memleketi Mindanao Adası'ndan olmak üzere yaklaşık 4 bin uyuşturucu satıcısının teslim olduğu bildirilmişti.

Duterte, Filipinler'de 2006'da kaldırılan idam cezasını, uyuşturucu kaçakçıları, silah kaçakçıları ve zanlıları, tecavüzcü, soyguncu veya araba hırsızları için getirmek istediğini belirtmişti.

Duterte, Davao kentindeki başkanlık kutlamalarına katılan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, silahı olan halktan, "adalete karşı koyan uyuşturucu kaçakçılarını öldürmelerini" istemişti.

Bilibid Hapishanesi'nde tutulan uyuşturucu baronlarının, Duterte'nin başına 50 milyon peso (yaklaşık 3,2 milyon lira) koydukları bildirilmişti.

Ülkede işlenen suçlara karşı verdiği kanlı savaşta kendisine yardımcı olan Filipinlilerin ödüllendirileceğini söyleyen Duterte, her uyuşturucu baronu için 5 milyon peso (yaklaşık 320 bin lira) ödül vadetmişti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filipinler'de uyuşturucu ile mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN