‘Sevgili dünya... üzgünüz’

Giriş Tarihi: 15.7.2016
‘Sevgili dünya... üzgünüz’

’nin yeni başbakanı Theresa May’in, dışişleri bakanı olarak Boris Johnson’u ataması tepki çekti. Ciddiyetsizlikle suçlanan Johnson için Fransız mevkidaşı “Yalancı” derken, İngiliz basını “Artık dünyaya da zarar verecek” başlıkları attı

Referandum sonucuyla Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı veren 'de, David Cameron'un yerine başbakan olan Theresa May'in yeni kabinesi dünya siyaset gündeminin birinci sırasına yerleşti. Kabinenin en tepki çeken ismi Londra'nın Türk kökenli eski belediye başkanı Boris Johnson oldu. Yaptığı gaflar, sıradışı saçları ve tahmin edilemez tutumuyla tanınan Johnson'un, uluslararası camiada 'yi temsil edecek olması, sert eleştirileri beraberinde getirdi. Daily Mirror gazetesi Johnson'un 2012'deki Londra Olimpiyatları için düzenlenen bir etkinlikte, telde asılı kaldığı fotoğrafı kullanarak "Sevgili dünya... Üzgünüz" manşetini attı. Independent gazetesi "Brexit (AB'den çıkma) yanlısı biri olarak Johnson ülkemize zarar veriyordu. Şimdi bakan olarak dünyaya zarar verecek" başlığıyla yazı yayımladı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da Johnson'un dışişleri bakanı olarak atanmasının ardından "Onun stilini ve metotlarını biliyorsunuz. Referandum sürecinde İngiliz halkına yalan söylemişti, şimdi kendisi köşeye sıkıştı" dedi. ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner'ın, kendisine Johnson hakkında yöneltilen sorudan sonra gülmesi de uluslararası basında geniş yer aldı.

TÜRKİYE'YLE KORKUTTU
Referandumdan yaklaşık yüzde 52 oyla Brexit sonucu çıkmasının ardından Johnson'ın adı bir süre iktidardaki Muhazafakar Parti'nin yeni lideri, dolayısıyla da başbakan adayları arasında geçmişti. Aday olmama kararı alan Johnson, Osmanlı Devleti'nin, linç edilerek öldürülen son İçişleri Bakanı Ali Kemal'in torunu. Ancak Johnson, 'nin AB'den çıkması için "Türkiye'yi Avrupa Birliği'ne girecek ve milyonlarca Türk, İngiltere'ye gelerek işlerinizi elinden alacak" görüşünü savunduğu için eleştirilmişti.

?GAFLARLA DOLU KARİYER
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret dolu bir sözde şiir yazarak tepki çeken Johnson'un kariyeri gaflar ve hakaretlerle dolu. ABD Başkanı Barack Obama'nın "Yarı Kenyalı olduğu için İngiltere'yi sevmediğini" iddia eden Johnson, başkan adayı Hillary Clinton için ise "Saçını sarıya boyuyor, dudaklarını sarkıtıyor ve mavi gözlerini size dikiyor. Tıpkı akıl hastanesindeki sadist bir hemşireye benziyor" ifadelerini kullanmıştı. Geçtiğimiz yıl bir sokak turnuvasında ilkokullu Japon bir öğrenciyi yere düşürüp üstünden geçen Johnson "Napolyon ve Hitler denedi ama trajik sonuçlara ulaştı. Avrupa Birliği, farklı metotlarla aynı şeyi deniyor" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Sevgili dünya... üzgünüz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN