Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zambiya'daki seçim öncesi gerginlik

Zambiya'da Seçim Komisyonu, 11 Ağustos'ta düzenlenmesi planlanan seçimlerden önce meydana gelen şiddet olayları nedeniyle siyasi partileri uyardı.

Giriş Tarihi: 15.7.2016 17:08 Güncelleme Tarihi: 15.7.2016 19:25
Zambiya'daki seçim öncesi gerginlik

Seçim Komisyonu'nun Başkanı Esau Chulu, taraftarları şiddet olaylarına karışan siyasi partilerin ve adaylarının, şiddet olaylarının devam etmesi halinde seçim listelerinde yer alamayacaklarını söyledi.

Chulu, "Komisyon, hiçbir partiyi veya adayı yarışmaktan men etmek istemiyor ancak şiddet devam ederse, seçim yasalarını yürürlüğe sokarak hatalı parti ve adayları yasaklamaktan başka çaremiz kalmayacak." dedi.

Seçim kampanyalarının barışçıl bir atmosferde yapılmasının tüm siyasi partilerin sorumluluğu olduğunu kaydeden Chulu, "Komisyon, Zambiya polisinin seçimlerden önce kanun ve düzenin sağlanması için asayiş yasasını uyguladığını görmek istiyor." ifadesini kullandı.

POLİSLERE DE UYARIDA BULUNDU

Chulu, polisin yasayı uygulamada seçici davranmasının bazı bölgelerde yaşanan şiddet olaylarının sorumlusu olduğunu da savundu.

Başkent Lusaka'da dört kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların başka yerlerde tekrarlanmasını istemediklerini vurgulayan Chulu, Lusaka'nın ardından Namwala bölgesindeki seçim kampanyalarının da askıya alındığını ifade etti.

Zambiya, seçimlere haftalar kala iktidardaki Vatansever Cephe (PF) ve muhalefetteki Ulusal Kalkınma için Birlik Partisi (UPND) taraftarları arasında çatışmalara sahne oluyor. Başkent Lusaka'daki olaylarda dört kişinin ölmesi üzerine burada seçim kampanyaları 9 Temmuz'da iptal edilmişti.

Ülkede 11 Ağustos'da düzenlenecek seçimlerde 7 milyondan fazla kayıtlı seçmen devlet başkanını, milletvekillerini, belediye başkanlarını ve yerel yönetim temsilcilerini belirlemek üzere oy kullanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zambiya'daki seçim öncesi gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN