Halkın tepkisinden memnunuz

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Halkın tepkisinden memnunuz
'deki başarısız darbe girişimine karşı dünyanın dört bir yanından siyasiler Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti destekleyen açıklamalar yaptı. ABD, Rusya, Çin, Katar, Suudi Arabistan, İtalya, Kazakistan, Romanya, Gürcistan, Slovakya, Fransa, Almanya, Endonezya, Azerbaycan, Çin, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Karadağ, Fas, İngiltere, Somali, Ukrayna, Bosna Hersek, Tunus, Pakistan, Litvanya, Letonya, Estonya daha onlarca ülke darbe girişimini kınadı. İşte, bazı ülke ve uluslararası kurumların darbe girişimi hakkındaki açıklamaları:
ABD: Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın 'deki gelişmeleri Dışişleri Bakanı John Kerry değerlendirdiği ve 'deki tüm tarafların demokratik yollarla seçilmiş hükümeti desteklemesi gerektiği konusunda mutabık kaldığı belirtildi.
BM: Birlemiş Milletler'den (BM) yapılan yazılı açıklamada, Genel Sekreter Ban ki- Moon'un bir ülkenin içişlerine askeri müdahalenin kabul edilemez olduğunun altını çizdiği ve "Demokrasi ilkeleriyle uyum içerisinde, sivil kanun ve anayasal düzenin hızlı ve barışçıl şekilde sağlanması kritik önemde olacaktır" dediği aktarıldı.
RUSYA: Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov "Rusya'nın Türkiye'deki durumun yasal çerçevede kısa sürede çözüme kavuşmasını dilediğini" söyledi.
AVRUPA BİRLİĞİ: Avrupa Birliği (AB) Türkiye'nin demokratik kurumlarına tam destek verdiğini açıkladı. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise, Türkiye'de hukuk kaidesine dönülmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti. "
NATO: Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türk halkı ve siyasi partilerinin demokrasi ve demokratik yollarla seçilmiş hükümete gösterdiği güçlü destekten memnuniyet duyuyorum" ifadesini kullandı.
İTALYA: Başbakan Matteo Renzi, "NATO'daki partnerimiz Türkiye'de yaşanan endişelendirici kontrol dışı durum, bugün yerini, istikrarın ve demokratik kurumların üstünlüğüne bırakıyor" dedi. Katar: Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak, Katar'ın, anayasal meşruiyetin korunması, hukukun uygulanması, güvenlik ve istikrarın muhafazası için alınacak her türlü önlemde Türkiye'nin yanında olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkın tepkisinden memnunuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN