Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ahvar' bölgesinin turizmine açılmasını istiyor

, güneyindeki "Madan" diye bilinen Bataklık Araplarının yaşadığı, suda yüzen evlerin bulunduğu "Ahvar" bölgesinin turizmine açılmasını istiyor.

Giriş Tarihi: 18.7.2016 13:35
Irak 'Ahvar' bölgesinin dünya turizmine açılmasını istiyor

AA muhabirine konuşan Meclisi Turizm ve Eserler Komitesi Başkanı Ali Maliki, Ahvar bölgesinin miras listesine eklendiğini anımsatarak, "Ahvar'ın dünya turizmine açılmasını istiyoruz. Bunun sağlanması için hükümet ve Birleşmiş Milletler'in (BM) buraya daha fazla suyun taşınması için üzerine düşeni yapması lazım." dedi.

"Ahvar, Ortadoğu ve Batı Asya'nın en büyük bataklık bölgesidir"

"Ahvar, birinci derece turizm bölgesidir." diyen Maliki, "Buraya yatırımcıları teşvik ederek, su ortasında yüzen evlerin dünya turizmine kazandırılmasını sağlayacağız. Yatırım yapanlara da bir takım kolaylıklar tanıyacağız ve aynı zamanda turistik dinlenme tesislerinin inşa edilmesini de isteyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Amara kenti Çevre Dairesi Müdürü Muhsin Aziz de "Ahvar'da 12'si nadir olmak üzere 40 çeşit kuş bulunuyor. Ahvar, aynı zamanda Ortadoğu ve Batı 'nın en büyük bataklık bölgesidir." şeklinde konuştu.

Ahvar, Irak'ın Basra, Amara ve Nasiriyye kentlerindeki Dicle Nehri havzasında yer alıyor. Çok sayıda suda yüzen sazdan yapılmış evlerin bulunduğu ve Bataklık Araplarının yaşadığı üç kenti kapsayan Ahvar bölgesinin yaklaşık 20 bin kilometrekarelik yüz ölçümü bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak 'Ahvar' bölgesinin dünya turizmine açılmasını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN