'da yoksulluk

Giriş Tarihi: 18.7.2016 15:32 Güncelleme Tarihi: 18.7.2016 15:32
Nijerya'da yoksulluk

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yemi Osinbajo, yaklaşık 110 milyon Nijeryalının yoksulluk içinde yaşadığını açıkladı.

basınına göre, Ruanda'da toplanan Afrika Birliği zirvesinde konuşan Osinbajo, ülkede yaklaşık 110 milyon insanın yoksulluk içinde yaşadığını, bu sayının yüzde 20'sinin "aşırı yoksul" olduğunu dile getirdi.

Yoksulluğa karşı devletin aldığı önlemleri değerlendiren Osinbajo, yoksullukla mücadelede bütçede ülke tarihindeki en geniş sosyal koruma programına sahip olduklarını, öte yandan maddi yardımların ihtiyacı karşılamadığını vurguladı.

Ülkede 2 buçuk milyon çocuk yetersiz besleniyor

Nijerya'da yaşanan gıda sıkıntısı nedeniyle 2 buçuk milyon çocuk da yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya. Acil önlem alınmaması durumunda bunların yüzde 20'si hayatını kaybedebilir.

Nijerya Federal Sağlık Bakanlığı Gıda Başkanı Chris Isokpunwu, Nijerya'da her gün yüzlerce çocuğun sağlık sorunları ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkati çekerek, gıda sıkıntısına karşı devletin çocukları korumak için gereken önlemleri almaya çalıştığını, ancak daha güçlü adımların atılması gerektiğini dile getirdi.

Yardımlar yeterli değil

Konuyla ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu () İletişim Müdürü Donue Porter, UNICEF'in tüm çocukların ihtiyacını gidermeyi dilediğini fakat ekonomik koşulların buna engel olduğunu ifade etti.

UNICEF raporlarına göre, Nijerya'nın kuzeydoğusunda yaşanan gıda sorununa bağlı ölümlerin önüne geçilmesi için 164 milyon dolarlık insani yardıma ihtiyaç duyuluyor.

Porter, çocuklarda gıda yetersizliğine ülkenin kuzeydoğusunda daha fazla rastlandığını ve Nijerya genelinde 12 eyalette durumun kötü olduğunu açıkladı.

Nijerya'nın kuzeydoğusunda askerlerle Boko Haram terör örgütü arasında devam eden çatışmaların, örgütün tesislerini hedef alan saldırılarının ve petrol fiyatlarındaki düşüşün ülke ekonomisine ciddi darbe vurduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nijerya'da yoksulluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN