Güney Kore vatandaşı 4 yıl hapse mahkum edildi

Giriş Tarihi: 19.7.2016 12:24 Güncelleme Tarihi: 19.7.2016 12:24
Güney Kore vatandaşı 4 yıl hapse mahkum edildi

'nın başkenti Tokyo'daki Yasukuni Tapınağı'nda 23 Kasım 2015'te bombalı saldırı düzenleyen Güney Kore vatandaşı Jeon Chang-han 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Jeon, Tokyo Yerel Mahkemesi tarafından mülke izinsiz girme, hasar verme ve patlayıcı kontrol yasasını ihlal etme suçlarından 4 yıl hapse mahkum edildi.

Yerel medyada yer alan haberlerde, patlamanın tapınağın tuvaletine yerleştirilmiş bir bomba düzeneğinin havaya uçurulması sonucu meydana geldiği belirtilmişti. Tapınağın tuvaletinde hasara sebep olan patlamada ölen ya da yaralanan olmamış, Jeon, aralık ayında tutuklanmıştı.

Yasukuni Tapınağı

Japonca'da "Barış Ülkesi" anlamına gelen "Yasukuni" Tapınağı 1869'da inşa edilmişti.

Şinto inanışına göre tapınak, savaşlarda "ülkesi için kendini feda etmiş 2 milyon 446 bin kişinin kutsanmış ruhuna" ev sahipliği yapıyor.

Tapınak keşişleri, 1978'te İkinci Dünya Savaşı'nda 'nın başbakanlığını yapan ve savaşın ardından suçlu bulunarak idam edilen Hideki Tojo ile 13 adamını gizlice kutsal kabul etmişlerdi.

'nın en uzun süre tahtta kalan ve 1989'da hayata veda eden İmparatoru Hirohito, keşişlerin 14 savaş suçlusunu "tanrılaştırdığını" öğrendikten sonra bir daha Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmemişti. Hirohito'nun oğlu İmparator Akihito da tapınağı ziyaret etmiyor.

Yasukuni Tapınağı, Başbakanı Abe için özel önem taşıyor. Abe'nin İkinci Dünya Savaşı sırasında Mühimmat Bakanı olarak görev yapan büyükbabası Nobukue Kişi, savaşın ardından gözaltına alınmış, savaş suçu işlediği gerekçesiyle mahkum edilen üst düzey devlet yetkilileri arasında yer almaktan son anda kurtulmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kore vatandaşı 4 yıl hapse mahkum edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN