Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte adım adım Gülen’in ’ye iade süreci

, FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in iade edilmesi için talebini yinelerken, süreç bir dizi şartın yerine getirilmesine bağlı

Giriş Tarihi: 19.7.2016
İşte adım adım Gülen’in Türkiye’ye iade süreci
ve 1981'de yürürlüğe koyduğu suçluların geri verilmesi anlaşması Fetullah Gülen'in iadesi sürecini adım adım belirliyor. Buna göre 'deki mahkemelerin önce Fetullah Gülen hakkında tutukluluk kararı çıkarması ve diplomatik yollar yahut Adalet Bakanlıkları aracılığıyla Gülen'in ABD'de geçici olarak tutuklanmasını talep etmesi gerekiyor. ABD kendisine resmi iade talebi ulaşıncaya kadar mahkeme kararı dayanak gösterilerek Gülen'i 60 günlük bir süre boyunca tutuklayabiliyor.

DOSYADA NE OLMALI?
Türkiye'nin iade dosyasında öncelikle Gülen'in Amerikan ve Türk yasalarına göre suç olan bir cürüm işlediğini göstermesi gerekiyor. İade dosyasında bir yargıç tarafından çıkarılmış tutuklama müzekkeresi, mahkumiyet kararının onaylı örneği, dava konusuyla ilgili maddi açıklama, ve işlediği belirtilen suçlarla ilgili yasaların listesi bulunacak. Butzel Long Hukuk Firması'nın ortaklarından Efe Poturoğlu'na göre iade dosyasının gereği daha sonra Gülen'in oturduğu Pensilvanya eyaletindeki yerel savcı tarafından üstlenilecek. Savcı federal düzeyde davayı açacak. Gülen'in ABD'deki yargılaması başlayacak. Gülen'in suçlu bulunması durumunda tutuklanacağını belirten Poturoğlu, şöyle devam etti: "Karar iadeden yana olsa da, ABD hükümetinin bu talebi reddetme hakkı saklı. Türkiye ve ABD arasında imzalanan iade anlaşmasında hangi şartlarda bu talebin gerçekleşmeyeceğini gösteren bir liste var. Bu şartlardan biri de kişinin siyasi bir görüşü nedeniyle iade edilmesinin istenmesi. Dışişleri böyle bir şeyi öne sürerek talebi reddedebilir. ABD federal mahkeme kararına rağmen Türkiye'den ek bilgi ve belge de isteyebilir. Yani iade kararı tamamen ABD hükümetinin inisiyatifinde."

?'İADE DEĞERLENDİRİLİR'
ABD Büyükelçisi John Bass "Türkiye'nin, ABD'de ikamet eden herhagi bir kişi hakkında iade talebinde bulunma kararı vermesi halinde, bu husus ABD ile Türkiye arasındaki iade anlaşmasında yer alan şartlar çerçevesinde değerlendirilecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte adım adım Gülen’in Türkiye’ye iade süreci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN