Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki li mülteci çocuklar

'de devam eden iç savaş nedeniyle 'a göç etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerden çağındaki yaklaşık 250 bin çocuğun örgün eğitim alamadığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 19.7.2016 15:51
Lübnan'daki Suriyeli mülteci çocuklar

Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemevi (HRW) tarafından yayımlanan "'daki li Mülteci Çocukların Eğitimi Önündeki Engeller" isimli raporda, Lübnan'da kayıtlı 1,1 milyon Suriyeli mültecinin 500 binini çağındaki çocukların oluşturduğu belirtildi.

Lübnan'ın Suriyeli çocuklara devlet okullarında eğitim görme izni vermesi önemli bir gelişme olarak vurgulanırken bazı okulların buna uymadığı ifade edildi.

Rapora göre, 2015-2016 eğitim döneminde, Lübnan vatandaşı olmayan 158 bin çocuk devlet okullarında, 87 bin çocuk ise özel ve yarı özel okullarda eğitim gördü. Okul çağındaki 500 bin Suriyeli çocuğun neredeyse yarısının ise devlet okullarında eğitim görme izni olmasına rağmen eğitim alamadığı kaydedildi.

ÇOCUKLAR ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

Yaklaşık 250 bin Suriyeli çocuğun eğitimden uzak olmasının başlıca nedenleri, Lübnan'ın sınırlı kaynakları, Suriyelilere oturum izni verilmesi konusunda hükümetin izlediği siyaset ve Suriyeli çocukların çalışmak zorunda kalması şeklinde sıralandı.

Suriyeli ailelerin çocuklarını okullara gönderebilmesi ve Lübnan'ın devlet okullarını kuvvetlendirmesi için daha fazla yardıma ihtiyacı olduğu belirtilen 87 sayfalık raporda, 5 yıldır Lübnan'da bulunan Suriyeli çocukların önemli bir kısmının sınıflara dahi adım atmadığı bilgisi paylaşıldı.

Lübnan'da BM rakamlarına göre 1,1 milyon Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan makamları ise bu rakamın 1,5 milyon olduğunu ifade ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lübnan'daki Suriyeli mülteci çocuklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN