’nin soruşturmaları meşru

Fetullahçı Terör Örgütü’nün hayata geçirmeye çalıştığı alçak darbe planının ardından başlatılan operasyonlara ABD’den destek geldi. Beyaz Saray, “Demokratik hükümet devrilmeye çalışıldı” derken, Dışişleri Bakanlığı “’nin soruşturmaları tamamen meşru” açıklamasını yaptı

Giriş Tarihi: 21.7.2016
Türkiye’nin soruşturmaları meşru
'deki FETÖ'ye karşı düzenlenen operasyonlar ve tutuklamalar ile görüşlerini aktaran Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, 'nin darbe karşı operasyonlarına destek çıktı. 'deki on binlerce kişiyi bulan büyük çaplı gözaltı ve açığa alınmalarla ilgili bir soruya cevap veren Earnest, "Şu anda bu girişimin boyutlarını bilmiyoruz. Kaç kişi bu girişime katıldı bilmiyoruz. İşte bu Türk yetkililer bunu bulmak için bu işin dibine kadar gitmek istiyorlar" dedi. Türkiye halkının da yetkililerden bu darbe girişimine katılanların tespiti için sonuna kadar gidilmesini istediğini belirten Earnest, "Masum insanlar öldü. Demokratik hükümet devrilmeye çalışıldı. Bu beklenti çok normal" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner ise, darbe girişimine yanıt olarak hükümetin darbecileri tespit etmek için yaptığı soruşturmaların tamamen meşru olduğunu söyledi. Tner, "Türkiye Cumhuriyeti ve halkının şu anda ne hissettiklerini, nasıl tehlike altında olduklarını inandıklarını ne kadar vurgulasam azdır" dedi.

İADE SÜRECİ UZUN
Darbecilerin bulunması için yapılan adımlara tam destek verdiklerini söyleyen Toner, "Aynı zamanda Türk hükümetinden hukuk devletine bağlı kalmalarını da istedik." dedi. Türkiye'nin darbeciler için idam cezası getirmesi ihtimaliyle de konuşan Toner, "Bu bizim yorum yapabileceğimiz bir şey değil. Her ülke buna karar almakta özgürdür" şeklinde konuştu. Öte yandan Türkiye'nin FETÖ ele başısı Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili hazırladığı belgeler ABD'ye ulaştı. Bir Türk yetkili, karışık bir sürecin başladığını, iki ülke arasında bir mutabakatın gerçekleştirilmesi gerektiğini ve sürecin biraz zaman alabileceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner ise, "Türkiye elimize konuyla ilgili belgeleri ulaştırdı. Şu anda bu belgeleri inceliyoruz. İade süreci ikili anlaşmalar ile resmi olarak belirlidir. Herkesi uyarmalıyım ki bu bir gecede bitecek bir süreç değil. Bu zaman alacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin soruşturmaları meşru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN