'da 10 kişi gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 22.7.2016 16:30
Brezilya'da 10 kişi gözaltına alındı

’nın Rio kentinde 5-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Olimpiyat oyunları için geri sayım başlarken, Hükumeti de güvenlik önlemlerini sıkılaştırdı.

polisi, IŞİD'e bağlı olduğu belirlenen ve olimpiyat oyunlarına terör saldırısı hazırlığı içinde olduğundan şüphelenilen 10 kişiyi göz altına aldı.

Adalet Bakanı Alexandre de Moraes, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "Şüpheli şahısların, Orlanda ve Nice saldırılarını kutladığı pek çok mesaj ele geçirdik. Başlarda IŞİD'in eylemlerini öven basit yorumlardan, saldırı hazırlığına geçtiklerini gösteren daha ciddi yorumlar paylaştılar" dedi.

WHATSAPP'TAN HABERLEŞTİLER

lı Bakan Moreas, bu kişilerin IŞİD ile şahsen temasa geçmediklerini, ancak WhatsApp ve Telegram gibi İnternet iletişim araçları üzerinden haberleştiklerini kaydetti. Moreas, kendilerine "Şeriat'ın savunucuları" adı veren grubun Brezilya ve başka kentlerde saldırı hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Bakan Moreas, şüphelilerin AK-47 saldırı silahı almak için, Paraguay sınırında bulunan bir silah satış mağazasının internet sitesini de ziyaret ettiklerini de kaydetti.

Brezilyalı yetkililer, Euro 2016 karşılaşmalarına ev sahipliği yapan Fransa'da Nice kentinde meydana gelen saldırının ardından ülkedeki güvenlik önlemlerini yoğunlaştırdı.

Güvenlik kordonları sıkılaştırıldı, yollara daha çok güvenlik barajları kuruldu ve ziyaretçilerin üst aramalarını yapacak güvenlik görevlisi sayısı artırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya'da 10 kişi gözaltına alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN