Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de protestocu köyün muhtarına tutuklama

'de rüşvet suçlamasıyla gözaltına alınan ve köylülerin lehine gösteri düzenlemesiyle son dönemde adı ön plana çıkan Vukan köyünün muhtarı tutuklandı.

Giriş Tarihi: 22.7.2016 13:28
Çin'de protestocu köyün muhtarına tutuklama

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, ülkenin güneyinde bulunan Guangdong eyaletinde adı rüşvet iddialarına karışmasıyla bir ay önce gözaltına alınan ve binlerce köylünün lehine gösteri düzenlediği Vukan köyünün muhtarı Lin Zuluan, rüşvet suçlamasıyla tutuklandı.

Lin, geçen ay başında gözaltına alınmasının ardından "resmi anlaşmalardan rüşvet aldığını" itiraf ettiği görüntüler televizyonlarında yayınlanmış ancak Lin taraftarları, itirafa zorlandığı savunarak, Vukan köyünde bayrakları ile hükümet binasını yürüyerek Lin'in serbest bırakılması amacıyla protesto düzenlemişti.

Köydeki toprak istimlakına karşı planlanan yürüyüşten önce Lin'in gözaltına alınması dikkati çekerken, Lin'in, benzer suçtan gözaltına alınan torununu korumak için şahsına yöneltilen suçlamaları kabul ettiği söylentileri ortaya atılmıştı.

Öte yandan bu tarz protestoların nadir rastlandığı ülkede, Vukan köylülerin, Lin hakkında verilen karara karşı yeni bir gösteri yapıp yapmayacağı ya da buna karşı yerel makamların önlem alıp almayacağı merak konusu olurken, Lin ile ilgili dava sürecinin yakında başlaması bekleniyor.

Çin'de 2011 yılında köylülerin ayaklanma sonrası "olağan dışı" bir şekilde seçim hakkı kazanarak adını dünyaya duyuran 13 bin nüfuslu Vukan köyünde, Lin Zuluan 2012'de düzenlenen ilk seçimde muhtar seçilmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de protestocu köyün muhtarına tutuklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN