'ta DAEŞ'le mücadele

Giriş Tarihi: 22.7.2016 15:38
Irak'ta DAEŞ'le mücadele

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, uluslararası koalisyon güçlerinin DAEŞ terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadeleye destek vermek için ordusuna gelecek ay top ve askeri danışman sağlayacaklarını duyurdu.

Elysee Sarayı'nda ilgili bakanların katılımıyla düzenlenen savunma konseyi toplantısı çıkışında konuşan Hollande, ordusuna destek vereceklerini belirterek "Gelecek ay Uluslararası DAEŞ'le Mücadele Koalisyonu dahilinde Irak ordusuna top desteği göndereceğiz." dedi.

Irak'a kara birliği göndermeyeceklerini açıklayan Hollande, Irak ordusuna aynı zamanda askeri danışmanlar göndereceklerini dile getirdi.

Bölgeye Eylül ayı sonunda da "Charles de Gaulle" gemilerinin gönderileceğini söyleyen Hollande, uçak gemilerinin Rafale uçaklarının dan yürüteceği hava operasyonlarını yoğunlaştıracağını ifade etti.

Nice'deki terör saldırısıyla ilgili İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ye güveninin tam olduğunu belirten Hollande, bakanın konuyla ilgili soruşturmayı takip ettiğini kaydetti.

GEREKLİ ADIMLAR ATILACAK

Cumhurbaşkanı Hollande, terör saldırısı gerçekleştirebilecek kişilerin belirlenmesi için gerekli adımların atıldığını aktararak, " Saldırıların engellenmesi için gereğini yapıyoruz. Kişilerin radikalleşmesine neden olan ibadet yerlerini kapatıyoruz ve kapatacağız." diye konuştu.

Hollande, yaz döneminde güvenliğin sağlanması için "Sentinelle" operasyonu kapsamında ay sonundan itibaren 10 bin askerin ülke genelinde görevlendirildiğini, 15 bin gönüllü askere de çağrı yapıldığını açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta DAEŞ'le mücadele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN