Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzey Aral su ile dolmaya başladı

Kuzey Aral Gölü'nde meydana gelen çölleşmenin azaldığı ve yeniden yeşillenmeye başladığı bildirildi

Giriş Tarihi: 25.7.2016 16:44
Kuzey Aral su ile dolmaya başladı

Aral Gölü çevresinde oluşan çölleşmenin son zamanlarda geri çekilmeye başladığı bildirildi.

'ın Ulytau-Aral-Qazaq Geo Milli kurumu, Aral Gölü çevresinde düzenlediği 12 günlük araştırma sürecini tamamladı.

Araştırma süreci sırasında, uzmanlar hidro-biyolojik araştırmalar için Aral Gölü'nden su örneğini alarak inceleme yaptı. Kazak adamlarının ilmi araştırmadan elde ettikleri en önemli sonuç, Aral Gölü'nün kuzey kısmında oluşan çölleşmenin geri çekilmeye ve gölün yeniden su almaya başladığı oldu.

4 BİN KİLOMETREDEN FAZLA YOL KATETTİ

Araştırmaya katılan 30 kişilik coğrafi bilgi sistemleri konusunda uzman bilim adamı, gazeteciler, blogcular, fotoğrafçılar ve gönüllüler iklim koşullarının sürekli değiştiği alanda 40 derece sıcaklık altında 4 bin kilometreden fazla yol katetti.

Uzmanlar, çölleşmenin yaşandığı zeminde azalmaların başladığı ve yakın zamanda bölgenin bozkıra dönüşeceğini öne sürdü. Şimdiden bölgenin bazı alanlarında yeşillenmiş adaları görmenin mümkün olduğunu belirtti.

Araştırma ekibinin çalışmalarını organize eden grubun lideri Saulet Sakenov, "Elde ettiğimiz en önemli sonuç Kuzey Aral Denizi'nin bir bölümünün yeniden su almaya başladığını görmemiz oldu. Bölgede bitki örtüsünün yeniden oluştuğunu, tuzların kaybolmaya başladığını, suda balıkların ürediğini ve çölün bozkıra dönüşmeye başladığını gördük" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Aral su ile dolmaya başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN