'da Boko Haram operasyonları

Giriş Tarihi: 26.7.2016 12:12
Nijerya'da Boko Haram operasyonları

'nın kuzeydoğusunda Boko Haram'a yönelik düzenlenen operasyonlarda örgüte ait kampların tamamının imha edildiği bildirildi.

Haber Ajansı'na (NAN) göre, Ordunun Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Albay Sani Osman, yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeydoğusundaki operasyonlarda örgüte ait tüm kampların imha edildiğini dile getirdi.

Osman, bölgede Boko Haram'a yönelik savaşın kazanıldığını vurgulayarak "Nijerya'nın kuzeydoğusunda kümelenmiş hiçbir terörist yapılanma kalmadı. Bundan sonra bölgedeki durumun derhal düzeltilmesi gerekli." ifadelerini kullandı.

Bölgedeki insani durumla ilgili de bilgi veren Osman, devam eden insani krize yönelik adımların atılması gerektiğini belirtti.

Osman, insani krizin düzeltilmesiyle bölgedeki hukuk sisteminin ve idari yapının da yeniden yapılandırılacağını açıkladı.

Müdür Yardımcısı Osman, bölgede çatışmalar nedeniyle kapalı olan ve ülkenin kuzeydoğusundaki ticari faaliyetleri önemli oranda etkileyen Nijerya, ve karayolunun da açıldığını sözlerine ekledi.

Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana faaliyet gösteriyor. Örgütün lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından, Boko Haram'ın 2009'da düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 17 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Örgütün eylemleri nedeniyle yaklaşık 2 milyon Nijeryalı, yerlerinden oldu. Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteren örgüt, geçen yıldan itibaren eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer'e de kaydırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nijerya'da Boko Haram operasyonları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN