Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan çevreci adım

hükümeti ve çevreciler, ülkede 15 bin hektarlık mangrov ormanlarını korumak için harekete geçti.

Giriş Tarihi: 26.7.2016 16:24
Sri Lanka'dan çevreci adım

ABD'de bulunan sivil toplum kuruluşu Seacology, hükümeti ile işbirliği içinde ülkede gelecek beş yıl boyunca mangrov ağaçlarının korunması ve yenilerinin dikilmesini öngören bir program başlattı.

Seacology'nin Sri Lanka'daki ortağı Küçük Balıkçılar Federasyonu, 500 bin mangrov fidanı üretmek için çalışmalar yaparken, bu yıl sonuna kadar 400 hektar alana fidan dikilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında lagünlerin çevresinde yaşayan 15 bin kişiye, fidanları korumaları karşılığında küçük işletmeler kurmaları için mikro kredi de sağlanacak.

Seacology yöneticisi Duane Silverstein, "Hem mangrovlar korunacak hem de yoksullukla mücadele edilecek." derken Küçük Balıkçılar Federasyonu Başkanı Anuradha Wickramasinghe, mangrovları korumanın önemini ilk kez 1990'larda anladığını söyledi. Wickramasinghe, "Mangrov ormanları karides yetiştiricileri tarafından yok edilince, avlanılan balık ve yengeç sayısında da azalma oldu." bilgisini verdi.

Sri Lanka'da endüstrisi sahil boyunca gelişirken, hükümetin mangrovların bulunuduğu bölgelerde eko-turizmi teşvik etmeyi amaçlaması turizmcilerle hükümet arasında anlaşmazlık çıkma olasılığını artırıyor.

Projede, çevrenin korunması ile kalkınma arasında bir dengenin olması gerektiğini düşünen Sri Lanka Otelciler Birliğinden Srilal Mittalapala " Turizm endüstrisi tsunamiden acı bir ders aldı. Mangrov agaçlarının önemini anlıyoruz." dedi.

MANGROV AĞAÇLARI

Deniz suyuna dayanıklı mangrov ağaçları, denizle kara arasında doğal bir set oluşturarak kasırga ve tsunami gibi doğal felaketlerin etkisini azaltıyor.

Uzmanlar, son 25 yılda yaklaşık 2 bin 500 hektar mangrov ormanının yok olduğunu belirtiyor.

Karides avcılığı, tuz üretimi ve yakacak odun temin etme gibi faktörler, Mangrov ormanlarının yok olmasında etkili. Bunun yanı sıra, ülkede yaklaşık 26 yıldır süren iç savaşta hükümet güçleri, isyancıların saklanmasını engellemek için mangrov ormanlarını yok etti.

Ülkede geçen yıl iktidara gelen Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, mangrov ağaçlarını korumak için özel ilgi gösteriyor.

Sri Lanka, 22 çeşit mangrova evsahipliği yapıyor ve bu, dünyadaki tüm mangrov türlerinin üçte birine denk geliyor.

Diğer bitkilerin yetişmesine uygun olmayan tuzlu sularda büyüyen mangrov ağaçlarının, çevreye ve sağlığa birçok faydası var.

Bazı uzmanlar, mangrov ağacının, meme ve karaciğer kanserinin tedavisinde etkili olduğunu düşünüyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sri Lanka'dan çevreci adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN