Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ya uyarı

Giriş Tarihi: 29.7.2016 10:11
Çin'den Japonya'ya uyarı

, 'ya bölgesel barış ve istikrara yarar sağlayacak girişimlere yönelmesi uyarısında bulundu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Japon medyasında Güney Denizi sorununda Çin aleyhine çıkan haberlere ilişkin yaptığı açıklamada, 'nın karşıt pozisyonda olmak yerine bölgesel barış, istikrar ve refaha fayda sağlayacak girişimlerde bulunması gerektiğini bildirdi.

Laos'ta düzenlenen Güney Doğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) toplantılarında, Güney Çin Denizi meselesine ilişkin çıkan yapıcı sonuçların Japonya'daki bazı kesimi hayal kırıklığına uğratmış olabileceğini belirten Lu, bu kesime söz konusu meselede neden küçük azınlık olduklarını düşünmesi gerektiğine işaret ederek, itidal çağrısı yaptı.

FİKİR BİRLİĞİNE VARILDI

Lu, Laos'taki ASEAN Dışişleri Bakanları toplantıları boyunca Çin-ASEAN ülkelerinin, ilgili bölge sorununun konuya taraf ülkelerle barışçıl bir şekilde müzakere yoluyla çözüme kavuşması konusunda fikir birliğine vardığını hatırlattı.

Ayrıca, Lu Kang, 80'den fazla ülke ve uluslararası kuruluşun, Güney Çin Denizi sorununda Çin'in duruşuna destek verdiğine değinerek, Filipinler'in lehine sonuçlanan Uluslararası Tahkim Mahkemesinin sözde kararı ve ilgili davanın sadece birkaç ülkeden destek gördüğünü ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

Japonya medyasında çıkan haberlerde, Çin'in, ilgili mahkemenin Güney Çin Denizi kararını kabul etmesi ve uluslararası hukuka uyması konusunda Japonya'nın uluslararası toplumla çalışmalarının devam edeceği belirtilmişti.

Dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan ve zengin hidrokarbon rezervlerinin bulunduğuna inanılan Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan'ın hak iddia etmesi nedeniyle bölgede uzun süredir gerilim yaşanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'den Japonya'ya uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN