Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da 'FETÖ' yapılanması

Avrupa'da pek çok Türk'ün bulunduğu 'da, FETÖ'nün birçok kurum ve kuruluşu yet alıyor.

Giriş Tarihi: 29.7.2016 15:29
Fransa'da 'FETÖ' yapılanması

Yaklaşık yarım milyon Türk'ün yaşadığı 'da 'Fetullahçı Terör Örgütü' (FETÖ), bağlı okul, dernek, eğitim merkezleri ve medya kurumlarıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Özellikle Paris ve Strazburg'da yoğun yapılanması olan örgüt siyasetçilere nüfuz etmeye çalışıyor. 'FETÖ'ye bağlı bazı dernekler toplantılarını Senato ve Ulusal Meclis'te düzenliyor. Diyalog adı altında faaliyet yürüten Paris Platformu, Fransız milletvekili ve senatörleri etkinliklerine davet ederek yapılan konuşmalarda Türkiye aleyhine kamuoyu oluşturmaya çabalıyor. Dernek aynı zamanda Fransız siyasetçiler ve akademisyenler için düzenlediği Türkiye ziyaretleriyle bu kesime nüfuz etmeye çalışıyor.

ABONELİKLER GERİ ÇEKİLİYOR

Örgütün iş dünyasında faaliyet gösteren "FEDİF" derneği de yine Ulusal Meclis'te Fransız ve örgüte bağlı iş adamlarını bir araya getiren geceler düzenliyor. Dernek, 'FETÖ'nün bu ülkedeki faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu maddi kaynağı sağlıyor.

'FETÖ' yapılanmasına insan kaynağını ise 'nın çeşitli şehirlerinde açılan, Türkiye'deki dershanecilik faaliyetlerine benzer bir fonksiyona sahip eğitim merkezleri ve okullar oluşturuyor.

Örgütün Paris'in Villeneuve Saint-George banliyösündeki "College EducActive" ve Strasbourg'da "College Selman Asan" adlı iki okulu Fransız laik eğitim sistemine göre eğitim veriyor. Etudeplus adı altında çeşitli şehirlerde açılan eğitim merkezleri de bu okullara öğrenci desteği sağlıyor.

Yaplanmanın 'daki en önemli ayaklarından birini de medya oluşturuyor. Haftalık Türkçe ve Fransızca yayın yapan "Zaman France", Türkiye aleyhindeki yayınlarıyla ülkedeki Türkler arasında büyük tepki topluyor. Vatandaşlar tepkilerini aboneliklerini geri çekerek dile getiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da 'FETÖ' yapılanması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN