Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gurbetçiler Demokrasiye sahip çıkıyor

Avrupalı Türkler, ’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi protesto amacıyla Almanya’nın  kentinde büyük bir miting düzenleniyor. Darbeye Karşı Demokrasi Platformu'nun Köln'deki Deutzer Werft meydanında organize ettiği miting, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Giriş Tarihi: 31.7.2016 15:04 Güncelleme Tarihi: 31.7.2016 20:58
Gurbetçiler Demokrasiye sahip çıkıyor

Avrupalı Türklerin 'deki darbe girişimini protesto için Darbeye Karşı Demokrasi Platformu'nun organize ettiği Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi 'de başladı.

Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi Köln'de

AVRUPA'NIN DÖRT BİR YANINDAN GELDİLER

Vatandaşlar da Ren Nehri kıyısındaki Deutzer Werft adlı alanda toplanmaya başladılar. Fethullahçı Terör Örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz'da 'de düzenlediği darbe girişimini protesto etmek için Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'ne katılan Avrupalı Türkler ellerinde Türk bayraklarıyla alana geliyorlar. Mitinge gelenler arasında Almanya'nın hemen her kentinden insan var. Ayrıca miting alanında Fransa, Belçika, Avusturya, Hollanda ve İsviçre başta olmak üzere Avrupa'nın dört bir yanından gelen Türkleri görmek mümkün.

Gurbetçiler Demokrasiye sahip çıkıyor

ŞÖLEN HAVASINDA GEÇECEK

Köln'de şu an hava hafif yağışlı ancak miting saatinde yağışın durması bekleniyor. Vatandaşlar mitinge demokrasiye sahip çıkmak için geldiklerini ifade ediyorlar. Mitingin öncülüğünü yapan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD'nin Genel Başkanı Zafer Sırakaya ise Mitingin bir şölen havasında geçeceğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN YAZILI MESAJI KÜRSÜDEN OKUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinge video konferans yoluyla katılımı ise Alman yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle Alman anayasa mahkemesi kararıyla engellendi.

Bunun üzerine Erdoğan'ın yazılı mesajı katılımcılara kürsüden okundu.

Köln'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okundu

KALIN'DAN ALMANYA'NIN KARARINA SERT TEPKİ

Gurbetçiler Demokrasiye sahip çıkıyor

AVRUPALI TÜRKLER'DEN KÖLN'DE DEMOKRASİ MİTİNGİ

NİYETİMİZ VE AMACIMIZ DEMOKRASİ

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Sekreteri Bülent Bilgi, amaçlarının kesinlikle herhangi bir ülkeye, Türkiye'de yaşanan sıkıntıları yansıtmak olmadığını belirtti. Niyetlerinin Türkiye'ye ve demokrasiye sahip çıkmak olduğunu belirten Bilgi, "Demokrasimize vurulmaya çalışılan bu teşebbüse karşı duracağız, darbe girişimine karşı duracağız, burada dik duracağız" dedi.

Akif Çağatay Kılıç Demokrasi nöbetinde konuştu

2 BİN 700 POLİS GÖREV YAPIYOR

Köln aynı gün hem Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi hem de 4 karşı gösterinin olması Köln Emniyet Müdürlüğü'nü kaygılandırıyor. Mitingin yapılacağı alana giden tüm yollar araç trafiğine kapatıldı; Deutz Köprüsü de araç trafiğine kapatıldı ve yayaların geçişine de izin verilmiyor. Köln'de şu an 2 bin 700 polis görev yapıyor. Köln Emniyet Müdürlüğü, Türkiye kökenli ve Türkçe bilen polisleri bu mitingler için özel görevlendirdi. Köln polisi ayrıca bütün gün hizmet verecek 0221/229-7777 numaralı bir telefon hattı açtı. Köln Emniyet Müdürü Jürgen Mathies, mitinglerin huzur içinde yapılmasını sağlamak için tatilini yarıda keserek İtalya'dan dönmüştü. Emniyet Müdürü Mathies, sosyal medya üzerinden Türkçe yaptığı açıklamada, Birbirinden tamamen farklı siyasi fikirlere sahip kişilerin karşı karşıya geleceğinin ve toplantı katılımcılarının çok duygusal olacağının bilincindeyiz. Her türlü şiddete ve şiddet çağrısına karşı polis tüm kararlılığıyla müdahale edecektir uyarısında bulundu. Dün yapılan basın toplantısında ise, Mathies, göstericilerin karşı karşıya gelmemesi için ellerindeki tüm imkanları kullanacaklarını söyledi.

Köln'de darbe karşıtı dev miting

Sanatçı Uğur Işılak'ın seslendirdiği iki şarkının ardından saat 16.20'de TBMM ortak deklarasyonu okundu ve saat 16.30'dan itibaren konuşmacılar sahneye çıktı.

Her kesimden çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılacağı mitingde, Türk, Alman ve Avrupa Birliği bayrakları dalgalandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurbetçiler Demokrasiye sahip çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN