Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hükümeti halktan özür diledi

Devlet başkanı Tsai Ing-wen Tayvan’ın yerli halklarından 400 yıldır maruz kaldıkları ayrımcılık ve görmezden gelinmelerinden dolayı çektikleri acılardan dolayı resmen özür diledi.

Giriş Tarihi: 1.8.2016 16:51
Tayvan hükümeti halktan özür diledi

1 Ağustos'un 'Yerli Halklar Günü' olarak kabul edilmesi nedeniyle Başkanlık Ofisi önünde, 'ın yerli halkı olarak kabul edilen 16 halk grubu temsilcilerinin katıldığı törende konuşan Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ''Geçtiğimiz 400 yıl boyunca çektiğiniz acılar ve uğradığınız adaletsiz uygulamalardan dolayı hepinizden hükümet adına özür diliyorum. İnanıyorum ki bugün bile böyle bir özüre gerek olmadığını düşünenler vardır. İşte hükümetim adına bugün bu özürü dilemek ihtiyacı duymamın ana nedeni de budur.'' diye konuştu.

Tsai Ing-wen konuşmasında bu özürün Tayvan'ın yerli halkların sosyal statüsünün korunması ve onların eğitim, kültür sosyal adalet ve ekonomik ilerlemelerine katkı yapacak bir adım olacağının altını çizdi.
Çinlilerin 500 yıl önce göçmeğe başladığı Tayvan'ın bugün 24 milyonluk nüfusunda yüzde ikilik bir oranla temsil edilen yerli halklar, Çinlilerin aldığı maaşın yüzde 40 daha altında maaşla çalışıyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tayvan hükümeti halktan özür diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN