Dünyayı tüketme hızımız bir hafta öne geldi

Giriş Tarihi: 4.8.2016 10:35
Dünyayı tüketme hızımız bir hafta öne geldi

Global Footprint isimli STK, dünyada son bir sene içinde üretilen kaynakların önümüzdeki pazartesi tükenmiş olacağını öne sürdü

Dünyada bir senede üretilen kaynakların tümü önümüzdeki pazartesi günü tüketilmiş olacak.

Global Footprint sivil toplum kuruluşunun hesaplarına göre tüm dünyada 1 Ocak - 31 Aralık tarihleri arasında üretilen ve yetiştirilen 1 yıllık kaynaklar bu sene 8 Ağustos Pazartesi günü tüketilmiş olacak.

Global Footprint, 2015 yılında üretilen tüm kaynakların 13 Ağustos'ta bitirildiğini ve bu durumun her sene 1 hafta geriye geldiğine çekti.

Yaptığı hesaplarda "karbon izi, hayvancılık ve tarımda kullanılan enerji, yapımı ve su kullanımını" baz alan Global Footprint her sene tüm dünya üretiminin 1.6 mislini tükettiğimizi hatırlattı.

Tüketmeye bu şekilde devam edilirse 2030 senesinde 1 yılda üretilen kaynakların 28 Haziran'da biteceğini hatırlatan STK bunun bir felakete doğru olduğunu belirtti.

2015 senesinde doğaya atılan karbondioksit gazının rekor bir seviyeye çıktığını söyleyen Global Footprint yetkilileri, Paris Klima toplantısında tüm ülkelerin karbondioksit gazı azaltılması konusunda bir protokol imzalamış olmalarına rağmen atmosfere atılan ve "sera" etkisi yapan bu gazın miktarında bir düşüş olmadığını söylediler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyayı tüketme hızımız bir hafta öne geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN