Julian Assange: Erdoğan'a yönelik yapılan yalan haber darbecilere vakit kazandırdı

’de yaşanan darbe girişimiyle ilgili olarak Russia Today’a açıklama yapan Julian Assange, Amerikan NBC televizyonundan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik verilen yalan haberin, darbecilere destek anlamına geldiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4.8.2016 13:38
Julian Assange: Erdoğan'a yönelik yapılan yalan haber darbecilere vakit kazandırdı

İngiltere'nin başkenti Londra'da Ekvador Büyükelçiliği'nde Russia Today'in sorularını yanıtlayan Julian Assange, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişimi sırasında Almanya'ya sığınmaya çalıştığı yönünde Amerikan NBC televizyon kanalının yaptığı yalan haberin darbecilere destek anlamına geldiğini söyledi.

'YAPILAN YAYIN DARBECİLERE ZAMAN KAZANDIRDI'

Assange "Darbe girişiminin tam ortasında NBC, Erdoğan'ın Almanya'ya sığınmak için yola çıktığı yönünde bir haber yayınladı. Kaynak olarak da ABD askeri kaynaklarını gösterdiler. Bu haber anında tüm dünyaya yayıldı ve darbe girişimine zaman kazandırdı. Burda neler dönüyor? Yapılan haber darbeye destekti. Çünkü bir devlet başkanı ülkesinden kaçtıysa, kontrolü kaybettiği anlamına gelir" dedi.

'TÜRKİYE'NİN NATO VE ABD İLİŞKİLERİ CİDDİ TEHLİKEDE'

NBC'nin yaptığı bu haberin NATO müttefiki ile ABD arasındaki ilişkileri nasıl etkileyeceği yönünde sorulan soruya Assange, "Her hükümetin sıkıntı yaşayabileceğini düşünüyorum. Çünkü 'de yaşanan darbe girişimi çok ciddi bir mesele. Gelinen noktada ises hem - ABD ilişkileri hem de Türkiye-NATO ittifakı ciddi tehlikede" cevabını verdi.

ABD'de Demokrat Parti'den başkan adayı olan Hillary Clintona yakınlığı ile bilinen NBC News kanalının yaptığı yalan haberin ardından Türkiye kanaldan özür talep etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Julian Assange: Erdoğan'a yönelik yapılan yalan haber darbecilere vakit kazandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN