lideri muhalefete meydan okudu

'da yanlısı muhalifler Devlet Başkan'ı Nicolas Maduro'ya görevden el çektirme referandumu için 3 günde 4 milyon imza arıyor.

Giriş Tarihi: 4.8.2016 12:06
Venezuela lideri muhalefete meydan okudu

Devlet Başkanı Maduro yaptığı açıklama, "Muhalefet gerekli imza sayısına ulaşırsa 2017'de sandığa gideceğiz ve ben eminim ki halk bize zafer getirecek." dedi.

Muhalefetin referandum tehdidiyle karşı karşıya bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, siyasi ve ekonomik krizle ilgili alınan yeni tedbirleri açıkladı.

MUHALEFETE MEYDAN OKUDU

Maduro, "Eğer muhalefet referandum için gerekli 4 milyon imzayı toplamayı başarırsa, önümüzdeki yıl sandığa gideceğiz ve ben eminim ki Venezuela halkı bize zaferi getirecek, vatanımızın ve barışın zaferi olacak. Önümüzdeki yıl, Şubat, Mart ya da Nisan'da bu referandumu kazanacağımızdan eminim." açıklaması yaptı.

Referandum kararı için muhaliflerin 3 gün içinde 4 milyon imza toplaması gerekiyor. İmza toplanacak 3 günlük süreyi Ulusal Seçim Konseyi belirleyecek. Muhalefet, tercihlerinin 23, 24, 25 Ağustos olduğunu belirtti.

Venezuela yasalarına göre, devlet başkanına görevden el çektirecek referanduma gidilmesi durumunda, devlet başkanının, en son seçimde aldığı oydan daha fazla oyla gönderilmesi şartı aranıyor.

Bu durumda, 2013 seçimlerinde 7.5 milyon oyla seçilen Maduro'nun azledilmesi için muhalefetin referandumda bu rakamı geçmesi gerekiyor.

Diğer yandan, eğer Ocak 2017'ye kadar, devlet başkanı görev süresinin yarısını tamamlamadan referandum düzenlenemezse, bu tarihten sonra Maduro koltuğunu kaybetse bile yerine yardımcısı geçecek. Ancak Maduro bu tarihten önce görevden uzaklaştırılırsa genel seçimlere gidilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Venezuela lideri muhalefete meydan okudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN