Erdoğan çok güçlü lider, Batı bundan hoşlanmıyor

Gabor Vona, Cumhurbaşkanı Erdogan'ın çok güçlü bir lider olduğunu ve Batı'nın bu durumdan hoşnut olmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 5.8.2016 11:57
Erdoğan çok güçlü lider, Batı bundan hoşlanmıyor

Macaristan'ın ikinci büyük partisi Jobbik'in Genel Başkanı ve Macar-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Gabor Vona, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'ın çok güçlü bir lider olduğunu ve Batı'nın bundan hoşlanmadığını söyledi.

Jobbik lideri Vona, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk halkının darbe girişimine gösterdiği tepkinin çok önemli olduğunu ve darbe girişiminin 'yi daha da güçlendireceğini belirten Vona, şöyle konuştu:

"'de meydana gelen olaylar beni ve ailemi sarstı. Şimdi geriye dönüp baktığımda ise bu olayların 'yi zayıflatmayıp bilakis daha güçlü hale getireceğini düşünüyorum. Türkiye'nin egemenliği, özgürlüğü ve istikrarı için sokaklara çıkıp, canını ortaya koyan Türk halkı çok büyük bir övgüyü hak ediyor. Bu olay, Türkiye'nin sadece güçlü bir ekonomiye değil aynı zamanda çok güçlü bir topluma da sahip olduğunu gösterdi.''

BATI, GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İSTEMİYOR

Zayıf bir Türkiye'nin Batı'nın çıkarına olduğunu ve bu nedenle Batı'nın güçlü bir Türkiye istemediğini kaydeden Vona, şunları kaydetti:

''Zayıf bir Türkiye Batı Avrupa'nın çıkarınadır. Çünkü Türkiye zayıflarsa kendi ekonomisini, pazarını, iş gücünü kısacası kendi çıkarlarını koruyamaz ve bu durumu Batı kendi lehine kullanır. Bu konuda Orta Avrupa ülkeleri olarak oldukça tecrübeliyiz.Türkiye'nin güçlü ve istikrarlı bir yönetimi var. Bu yönetim de demokrasi çerçevesinde eleştirilebilir bu normal. Batı'nın sorunu atılan adımlar değil bilakis Türkiye'nin güçlü olmasından rahatsızlık duyuyorlar. Erdoğan Türkiye'nin lideri olarak kaldığı müddetçe Türkiye'nin güçlü kalacağını düşünüyorlar ve bundan rahatsızlık duyuyorlar.''

GEREKEN ADIMLAR ATILACAK

Macaristan'da faaliyet gösteren FETÖ'ye ait kurumların kapatılmasıyla ilgili gelişmeleri takip edeceğini belirten Vona, ''Bu konuda atılacak adımların takipçisi olacağım. Sayın Büyükelçi (Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi) ile bu konuyu nasıl değerlendirdiğini görüşeceğim. Bu konuda Macar-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak gereken adımları atacağım.'' dedi.

Türkiye'deki durumun bir an önce tekrar normale dönüp ülkede istikrarın korumasını umut ettiğini kaydeden Vona, ''Biz Macaristan ve Macarlar olarak Türkiye'ye farklı bakıyoruz. Çünkü Türkiye son dönemdeki en perspektifli ve güvenilir ortaklarımızdan birisi. Umarım en kısa zamanda haberler, darbe girişimi ya da sorunlar hakkında değil de Türk ekonomisinin ne kadar güçlü olduğu ve Türkiye'nin büyümeye devam ettiği hakkında olur.'' ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan çok güçlü lider, Batı bundan hoşlanmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN