'da IGAD zirvesi

IGAD zirvesinde, Güney 'da güvenliğin sağlanması için "bölgesel koruma güçlerinin" gönderilmesi kararlaştırıldı

Giriş Tarihi: 6.8.2016 00:00

'da düzenlenen Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD), Güney sınırında güvenliğin sağlanması için "bölgesel koruma güçlerinin" gönderilmesi kararlaştırıldı.

Başkent Addis Ababa'da Güney Sudan krizini görüşmek üzere düzenlenen zirveye katılan IGAD Yürütme Sekreteri Mahbub Muallim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IGAD'ın Güney Sudan zirvesinde bir araya gelen liderler arasında ortak bir uzlaşı ve anlayış olduğuna dikkati çekerek, Güney Sudan'daki krize ilişkin bir takım kararların alındığını belirtti.

Güney Sudan'da güvenliğin sağlanması için "bölgesel koruma güçlerinin" gönderilmesinin kararlaştırıldığını ifade eden Muallim, gönderilecek güçlerin oluşturulması ve düzenlenmesi için üye ülkelerin Genel Kurmay başkanlarının görevlendirilmesi, Riek Machar'ın Devlet Başkanlığı Birinci Yardımcılığı görevini yeniden devralması, şiddet olaylarına son verilmesi ve anlaşmasının uygulanması gibi kararların da alındığını kaydetti.

Zirvede alınan kararların en kısa sürede uygulanacağı bilgisini veren Muallim, Güney Sudan'daki durumun normale dönmesini umduğunu söyledi.

Her ülkenin devlet başkanının yanı sıra 2 temsilciyle katıldığı zirveye, Güney Sudan 50'yi aşkın kişiden oluşan bir heyetle iştirak etti.

Zirveye devlet başkanlarının yanı sıra dışişleri bakanları, ülkelerin IGAD temsilcileri, Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri ile Güney Sudan'daki barış sürecini takip eden Çad, Ruanda, Cezayir, Güney Afrika ve Nijerya da katıldı.

Güney Sudan'daki barış süreci, Mayardit'e bağlı güvenlik güçleriyle Machar yanlıları arasında 8 Temmuz'da yeniden başlayan çatışmalarla sekteye uğramıştı. Yaklaşık 270 kişinin öldüğü çatışmaların ardından taraflar, 11 Temmuz'da ateşkes ilan etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Etiyopya'da IGAD zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN