Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski şefi Morell’den Trump'a eleştiri

Morell, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Trump’ın Devlet Başkanı Putin'in ajanı haline geldiğini ileri sürdü.

Giriş Tarihi: 6.8.2016 02:22
Eski CIA şefi Morell’den Trump'a eleştiri

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının () eski direktörü Michael Morell, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın farkında olmadan Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ajanı haline geldiğini iddia etti.

2013 yılında emekliliğe ayrılan eski CIA direktörü Morell, New York Times'ta yayımlanan makalesinde başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olan iş adamı Trump'a yüklendi.

Morell, bugüne kadar Demokrat ve Cumhuriyetçi Partinin kayıtlı bir seçmeni olmadığı gibi devletteki görevinden dolayı da bir başkana dair tercihini hiçbir zaman açıklamadığını belirterek, bu seçim döneminde sessizliğini bozduğunu ifade etti.

Morell, "Daha fazla sessiz kalmayacağım. 8 Kasım'da Hillary Clinton'a oy vereceğim. O tarihe kadar Clinton'ın 45'inci başkanımız seçilmesini sağlamak için elimden geleni yapacağım." ifadesini kullandı.

Clinton'ın başkumandan olmak için son derece yetenekli biri olduğunu vurgulayan Morell, makalesinde "CIA'yi yönettim, dolayısıyla bana güvenin; o (Clinton) mükemmel bir başkumandan olur." ifadesine yer verdi.

"PUTİN, TRUMP'I AJAN OLARAK İŞE ALDI"

Morell, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump'ın ise ABD'nin ulusal güvenliği için tehlike oluşturduğunu ileri sürdü. Devlet Başkanı Putin'in deneyimli bir istihbarat subayı olduğunu ve Putin'in Trump'ın kişiliğini kendi çıkarı için kullandığını dile getiren Morell, ABD'deki ön seçimler döneminde Rus liderin Trump'ı öven ifadelerine dikkati çekti.

Morell, Trump'ın politikalarını "ABD'nin çıkarlarına göre değil, Rusya'ya uyumlu bir şekilde" belirlediğini dile getirerek, "İstihbarat dünyasında, Sayın Putin'in Trump'ı farkında olmadan Rusya Federasyonu'nun ajanı olarak işe aldığını düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Michael Morell, 33 yıllık CIA kariyerinde, Başkan Barack Obama yönetimi esnasında CIA direktörü yardımcılığı ve direktörü olarak görev yaptı. Obama'dan önce yönetimde yer alan Cumhuriyetçi George W. Bush döneminde ise Morell, CIA üst düzey yetkilisi olarak çalıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski CIA şefi Morell’den Trump'a eleştiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN