Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı bu destanı görmedi

Batı basını, her kesimden 5 milyon kişinin katıldığı Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nin ruhunu görmezden geldi. Birlik-beraberlik havası, haberlerde yer bulmadı

Giriş Tarihi: 9.8.2016
Batı bu destanı görmedi

'nin dört bir yanında milli birlik ve beraberlik rüzgarları estiren Demokrasi ve Şehitler Mitingi, Batı basınındaysa taraflı ve dar çerçeveli başlıklar atılmasıne neden oldu. 81 ilde düzenlenen destek mitinglerinden bahsetmeyen medya kuruluşları, ulusal kenetlenme vurgusunu pas geçti. Birçok haber kanalı, 'nin tüm siyasi renklerinin temsil edildiği mitingin ruhunu aktarmakta başarısız oldu. Gazetelerin önemli bir kısmı, 5 milyon kişinin katıldığı Yenikapı mitingine sadece internet sitesinde yer verdi. ABD merkezli CNN, "Milyonların bir araya geldiği mitingde Erdoğan: İdam cezasını destekliyorum" başlığı attı. Fransa'dan Le Figaro "Erdoğan idam cezasının geri gelmesi gerektiğini yineledi", Almanya'dan Frankfurter Allgemeine Zeitung ise "Erdoğan idam cezasının yolda olduğunu söyledi" başlığını kullandı.

MUHALİF SESLERİ DUYMADILAR
Birçok gazete, muhalif parti liderlerinin de Yenikapı'daki miting alanında toplanan milyonlara seslendiğini yazmadı. ABD merkezli Newsweek dergisi, Yenikapı mitingindeki birlik ruhuna dair tek bir cümleye bile yer vermediği haberinde 'nin Avrupa Birliği'nden ve Batı'dan uzaklaştığını aktardı. Ülkenin dört bir yanında kurulan dev ekranlar, eş zamanlı düzenlenen mitingler, muhalif partilerin Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne desteği, gayri-müslim cemaat temsilcilerinin Yenikapı'da bulunması ve sivil toplum kuruluşlarının açıklamaları, Batı basınında yer almadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı bu destanı görmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN