3 bin 500 yıllık bulundu

Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi kasabasında Bronz Çağı’ndan kalma bulundu. Mezarda, aynı aileye ait olduğu düşünülen 8 çocuk ve 9 yetişkin iskeleti tespit edildi

Giriş Tarihi: 10.8.2016
3 bin 500 yıllık mezar bulundu
İsveç'teki Gothenburg Üniversitesi'nden bilim insanları, Kıbrıs'taki Hala Sultan Tekkesi kasabasında Bronz Çağı'ndan kalma 3 bin 500 yıllık bir buldu. Mezarda aynı aileye ait olduğu düşünülen 8 çocuk ve 9 yetişkin iskeleti tespit edildi. Değerli eşyalarla dolu olduğu belirtilen mezarda nesneler ve 140'tan fazla zengin süslemelere sahip seramik kaplar da bulundu. Değerli eşyalar arasında taçlar, küpeler ve inciler olduğu bildirildi.

OLAĞANÜSTÜ ZENGİNLİKTE
Kazı çalışmalarına liderlik eden Prof. Peter Fischer, İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, "M.Ö. 1250 yıllarında mevcut olan eski bir kentin mahallesini keşfettik, kentin dışında ise Kıbrıs'ın en zengin dönemlerinden birinde yapılmış olağanüstü zenginlikte bir mezar ve onun yanında bir adak çukuru bulduk" diye konuştu. Fischer mezarların genellikle 1 metre genişliğinde olduğunu ancak bu mezarın 4 metreye 3 metre boyutlarında olduğunu belirtiyor. Mezarda iskeletleri bulunan çocukların yaşlarının 5-10 arasında ve en yaşlı kişinin 40 yaşında olduğunu söyleyen Fischer o dönemdeki ortalama insan ömrünün günümüze göre daha kısa olduğunu vurguluyor.

FARKLI KÜLTÜRLERE AİT
Seramiklerde görülen farklı desenlerin farklı kültürlere ait olmasının Kıbrıs'ın önemli bir ticaret merkeziyle ilgili olduğu belirtiliyor. Arkeologlar mezarın bulunduğu Hala Sultan Tekkesi'nin de M.Ö 1600-1150 yıllarında tüccarlar için en önemli merkezlerden biri olduğunu söylüyor. Desenlerden yola çıkan arkeologlar kâselerin ve seramik eşyaların Anadolu, Yunanistan, Girit, , Mezopotamya ve Şam'dan geldiğini açıkladı. Mezarda bulunan kâselerde birbirinden farklı desenler ve üsluplar dikkat çekiyor. Kâselerin birinde iki atın çektiği bir at arabasına binen insanlar resmedilirken, başka bir kâseyi güzel bir elbise giymiş bir kadın süslüyor. Bitki ve hayvan figürleri de kâseleri süslemek için kullanılırken, dini sembollerin de yer yer tercih edildiği görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin 500 yıllık mezar bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN