Çok kayıp verdi ama bitmedi

Giriş Tarihi: 10.8.2016
Çok kayıp verdi ama bitmedi

DAEŞ karşıtı koalisyonun saldırıları iki yılı geride bırken sivil kayıplar ve savaş maliyeti artıyor. Ancak mücadelenin ne zaman sona ereceğine dair bir tahmin yok

ve 'ta önemli şehirleri ele geçiren terör örgütü DAEŞ'le mücadele için kurulan önderliğindeki uluslararası koalisyonun faaliyetleri iki yılı geride bıraktı. Resmi rakamlara göre Ağustos 2014'te başlayan operasyonlar çerçevesinde Irak'ta 14 bin 301, Suriye'deyse 9 bin 514 hava saldırısı gerçekleşti. Saldırıların günlük maliyetinin 12 milyon dolar olduğu, toplam rakamın ise 8 milyar doları geçtiği belirtildi. Bu süre boyunca DAEŞ, Irak'taki topraklarının yarısını, Suriye'deki topraklarının ise yüzde 20'sini kaybetti. Kayıp verdikçe Türkiye, Fransa, ABD ve Belçika gibi ülkelerdeki terör saldırılarının sayısını artıran örgütle mücadelenin ise yakın zamanda bitmesi beklenmiyor. ABD merkezli Ortadoğu Enstitüsü'nden Charles Lister, DAEŞ'in tamamen yok edilmesinin on yıllar alabileceğini söyledi.

SİVİL KAYIPLAR ARTTI
Ortadoğu'dan haber aktaran Middle East Eye sitesinin Airwars adlı kuruma dayandırdığı raporuna göre iki yıllık saldırılarda ölen sivil sayısı bin 500'ü geçti. Airwars'a göre, sivil kayıpların sayısı, geçtiğimiz yıl, önceki yıla göre yarı yarıya arttı. Ancak ABD'li yetkililer, koalisyon saldırılarında yaşamını yitiren sivillerden sadece 55'inin sorumluluğunu üstlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çok kayıp verdi ama bitmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN