Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' kadın' 16 yıllık açlık grevini bitiriyor

'da askerlere tanınan özel yetkileri protesto etmek için açlık grevi yaparak 16 yıldır burnundan beslenen Irom Sharmila, kefalet karşılığında serbest kalacak.

Giriş Tarihi: 10.8.2016 16:41 Güncelleme Tarihi: 10.8.2016 16:44
'Demir kadın' 16 yıllık açlık grevini bitiriyor

'da orduya tanınan özel yetkileri protesto etmek amacıyla yaklaşık 16 yıldır açlık grevi yapan Irom Sharmila'nın kefaletle serbest bırakılacağı bildirildi.

İnsan hakları eylemcisi Babloo Loitongbam, mahkemenin 44 yaşındaki Sharmila'nın kefaletle serbest kalması yönünde karar verdiğini söyledi.

Loitongbam, işlemlerin sürdüğünü ve Sharmila'nın gün içinde serbest kalmasının beklendiğini ifade etti. Ülkenin kuzeydoğusundaki Manipur eyaletinde yaşayan Sharmila, 27 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında, 9 Ağustos'ta açlık grevineson vereceğini ve eyalet seçimlerine katılma kararı aldığını açıklamıştı.

Gelecek yıl yapılacak eyalet seçimlerine bağımsız aday olarak katılacağına işaret eden Sharmila, "Bir değişiklik yapmanın tek yolu, seçime katılmak. Malom bölgesinden bağımsız aday olacağım. Orduya tanınan özel yetkilerin kaldırılması için mücadele etmeye devam edeceğim." demişti.

DEVLET TARAFINDAN BESLENİYOR

Sharmila, 4 Kasım 2000'de eyalet başkenti Imphal yakınlarındaki Malom'da kendilerine tanınan özel yetkileri kullanan askerlerin 10 sivili öldürmesinin ardından açlık grevine başlamıştı. İntihara teşebbüs etmekten 7 Kasım'da tutuklanan Sharmila'nın beslenmesi için mahkeme kararıyla burnuna tüp yerleştirilmişti. İntihara teşebbüs etmek, 'da suç sayılıyor. Devlete ait bir hastanede tutulan Sharmila, 15 günde bir yerel mahkemenin karşısına çıkıyor.

İnsan hakları örgütleri ve eylemcileri, gösterdiği kararlılık nedeniyle Sharmila'ya " Kadın" olarak niteliyor.

Silahlı Kuvvetler Özel Yetki Yasası, kuzeydoğu eyaletleri ile Keşmir'in Hindistan kontrolü altındaki kısmında uygulanıyor ve askerlere şüpheli gördükleri kişilere ateş açıp öldürme yetkisi tanıyor. Mahkeme emri olmadan arama yapma ve tutuklama yetkisine de sahip olan askerler, eylemleri için hiçbir şekilde yargılanmıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Demir kadın' 16 yıllık açlık grevini bitiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN