Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 yıllık savaşın düğümü Halep’te

’nin ekonomik başkenti ve en büyük ikinci şehri olan Halep, beş yıllık savaşın kaderini belirleyecek. Muhalifler, stratejik öneme sahip şehri kurtarabilmek için kıyasıya mücadele veriyor

Giriş Tarihi: 11.8.2016
5 yıllık savaşın düğümü Halep’te
'de en az 470 bin kişinin ölümüne ve 12 milyondan fazla kişinin evsiz kalmasına neden olan savaş, Halep'te düğümlendi. Geçtiğimiz hafta şehirdeki kuşatmayı yarmayı başaran muhalifler, Esad rejimine ve müttefiklerine karşı birleşmiş durumda. Rejim ve muhalifler, başkent Şam'dan sonra ülkenin en büyük şehri olan Halep'te üstünlük sağlayabilmek için ihtiyatlı bir güç mücadelesine girdi.

KİMİN NE KADAR GÜCÜ VAR?
i uzmanlara göre muhaliflerin 'de 30 bin ila 40 bin arasında savaşçısı bulunuyor. İyi motive olmuş savaşçıların 10 bininin Halep'te bulunduğu, bunların arasından birkaç bin yabancının da yer aldığı söyleniyor. Buna karşılık Esad yanlısı El Masdar haber kanalı, rejimin 40 bin askerinin bulunduğunu iddia etti. Esad'ın, Irak ve İran'daki Şii milislerden ve Lübnan merkezli Hizbullah'tan da militan desteği aldığı biliniyor. AFP'nin analizine göre muhaliflerin elinde tanklar, nakliye araçları ve toplar var. Bu silahların çoğu Suriye ordusundan ele geçirilirken, ABD yapımı anti-tank TOW füzelerinin de muhaliflere verildiği belirtiliyor. Rejim kuvvetleri ise tank, top ve savaş uçaklarının yanısıra, Rusya'nın nokta atışı yapabilen jetlerinin yardımına sahip. Lyon Üniversitesi'nde görev yapan uzman Fabrice Balanche "Muhalifler, kardeşlerini Halep'te yüzüstü bırakamaz. Esad da Halep'i tamamen ele geçirerek, İdlib vilayetini tamamen teslim almak istiyor" yorumunda bulundu. Carnegie Ortadoğu Merkezi'den Yazid Sayegh de "Rejimin asker eksiği var, üstelik Halep'e gönderdiği birlikler dolayısıyla güneydeki savunması da zayıfladı. Ancak muhaliflerin de asker ve tahrip gücü açısından Halep'i tamamen ele geçirecek kapasitesi yok" dedi. Uzmanlar, Halep savaşının uzun süreceği yorumunda bulunuyor.

BM'DEN İNSANİ YARDIM ÇAĞRISI
Batı kesimi Esad rejiminin, doğu kesimi ise muhaliflerin elinde olan Halep'te halen 2 milyon sivilin yaşadığı tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler, önceki gün yaptığı çağrısında Halep'te daimi ya da en azından hafta 48'er saatlik ateşkeslere gidilmesi, bu sayede bölgeye insani yardım ulaştırılması çağrısında bulundu. Elektrik hatlarının tahrip olması ve pompaların çalışmaması nedeniyle susuz kalan şehirde salgın hastalık riski artıyor. Halep'teki tıbbi malzeme ve gıda stoğunun da tehlikeli seviyelere düştüğü söyleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yıllık savaşın düğümü Halep’te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN