halkının nefesi: Türkiye

Giriş Tarihi: 11.8.2016 11:36
Suriye halkının nefesi: Türkiye

'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yer alan hastanelerin büyük bölümünün kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

Geçici Hükümeti Bakanı Firas el-Cundi, yaptığı açıklamada, muhaliflerin denetimi altındaki bölgelerde sağlık hizmetlerinde büyük sıkıntı yaşandığını belirtti.

"Rejim ve Rusya'ya ait birliklerin düzenlediği hava saldırıları nedeniyle muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde sağlık merkezlerinin yüzde 57'si kullanılamaz hale geldi." diyen Cundi, hasar gören hastanelerin yeniden imarı ve acil durumlarda gerekli temel tıbbi malzemenin temini konusunda bakanlık olarak omuzlarında çok ağır bir yük olduğunu söyledi.

Hastanelerdeki tıbbi kaynak, kadro ve uzman eksikliğine işaret eden Cundi, bu durum nedeniyle mevcut kadronun gece gündüz çalışmak zorunda kaldığını, kalp kateterizasyonu, kalp cerrahisi ve MR (manyetik rezonans görüntüleme) gibi bazı bölümlerin neredeyse hiç hizmet veremediğini aktardı.

Cundi, rejim güçleriyle Rus birliklerinin geçen aylarda düzenlediği saldırılar sırasında vurulan sağlık merkezlerinin başında İdlib'in kuzeyinde yer alan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Hastanesi, Halep'in banliyösündeki El-Atarab, kent merkezindeki El-Beyan, El-Hikmet, Zehra Hanım ile Hama'daki El-Letamine'nin yer aldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bombalı saldırılar, ölüm ve yıkımla sınırlı kalmıyor aynı zamanda hedef alınan bölgelere ilk yardım ekiplerinin ulaşmasını da engelliyor. Yaralılar, vaktinde müdahale edilemediği için hayatlarını kaybediyor."

Cundi, sağlık alanında en fazla sıkıntının Halep'te yaşandığını söyledi.

Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Cundi, Türkiye'nin sağlık hizmetleri ve ilaç yardımlarına ilişkin ise, "Türkiye, Suriye halkının nefes almasını sağlayan ciğerleridir." diye konuştu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye halkının nefesi: Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN