Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En yaşlı omurgalı Grönland köpekbalığı

400 yılla dünyanın en uzun ömre sahip omurgalısı olduğu anlaşılan Grönland köpekbalığı, 150 yaşından sonra üremeye başlıyor

Giriş Tarihi: 13.8.2016
En yaşlı omurgalı Grönland köpekbalığı
Grönland köpekbalıklarını araştıran Kopenhag Üniversitesi insanları, hayvanların yaşını belirlemek için radyokarbon tarihleme yöntemini kullandı. Yapılan testler, dişi bir köpekbalığının yaklaşık 400 yaşında olduğunu gösterdi. Araştırmada kazara balıkçıların ağına takılıp ölen 28 köpekbalığını kullandıklarına işaret eden bilim insanları, diğer hayvanların yaşlarının da yaklaşık 300 olduğunu belirtti. Araştırmacılar, Grönland köpekbalıklarının yılda bir santimetre uzadıklarını ve ancak 150 yaşından sonra üremeye başladıklarını da ortaya çıkardı. Araştırmayı yöneten biyoloğu Julius Nielsen, "Grönland köpekbalıklarının olağanüstü hayvanlar olduğunu biliyorduk, ancak araştırma sonuçları bizim için bile sürpriz oldu" dedi.

ESKİ REKOR BALİNADAYDI
Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki soğuk ve karanlık sularda yaşamlarını sürdüren Grönland köpekbalıkları, hemcinslerine oranla çok daha yavaş yüzmeleriyle tanınıyor. Daha önce bulunan en yaşlı omurgalı, 211 yaşındaki bir balinaydı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En yaşlı omurgalı Grönland köpekbalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN