Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ARD, ’yi karalamak için soru önergesine verilen cevabı çarpıttı

Alman birinci televizyonu ARD'nin, Merkel hükümetinin bir soru önergesine verdiği yanıtı çarpıtarak 'yi suçlayıcı ifadeler kullanması tepkilere yol açtı..

Giriş Tarihi: 17.8.2016 01:31 Güncelleme Tarihi: 17.8.2016 05:01
ARD, Türkiye’yi karalamak için soru önergesine verilen cevabı çarpıttı

TÜRKİYE'NİN O GRUPLAR İÇİN MERKEZ HALİNE GELDİĞİNİ İDDİA ETTİ

Muhalefetteki Sol Parti'nin soru önergesine yanıt veren Almanya İçişleri Bakanlığı, 'nin, "Mısır'daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye'deki silahlı muhalif gruplara destek verdiğini" özellikle 2011 yılından itibaren "'nin Ortadoğu bölgesindeki İslamcı gruplar için bir merkez haline geldiğini" iddia etti.

ALMAN HÜKÜMETİNE AİT METNİ ÇARPITTILAR

Haberde yer verilen hükümete ait metinde, bu gruplar için "terör örgütü" nitelendirilmesi yapılmazken, 'ye yönelik olarak da herhangi bir iddia ya da suçlama yer almadı.

Buna rağmen Alman kamu kanalı ARD'nin, "son dakika" haberinde, "Alman hükümetinin Türkiye'nin 'terör örgütlerine' destek verdiğini düşündüğünü" iddia etmesi dikkati çekti.

AVUSTURYA'DA PKK'LILAR DEVLET TELEVİZYONUNU BASTI

ARD televizyonu, "HAMAS'ın Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesinde olduğu"nu belirterek haberini temellendirmeye çalıştı.

Alman hükümetinin, önceki haftalarda, basın mensuplarının ısrarlı soruları karşısında, "Türkiye'nin DAEŞ'e destek verdiği" iddialarını geri çevirmesi ve "Hükümetin elinde bu iddiaları destekleyecek bir bilgi olmadığını" söylemesi ise ARD'nin haberinde görmezden gelindi.

Alman birinci televizyonunun haberinde, son dönemde Türkiye aleyhtarlığıyla bilinen ve terör örgütü PKK'ya sahip çıkan açıklamaları nedeniyle tepki çeken Sevim Dağdelen'in görüşlerine yer vermesi ise eleştiri topladı.

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Dr. Johannes Dimroth, akşam saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu haberin, Sol Parti tarafından verilen soru önergesine yanıtın yalnızca bazı bölümlerine işaret ettiğini bildirdi.

Gizlilik derecesine sahip olduğu için yanıtın içeriğini kamuoyu ile paylaşamayacağını belirten Dimroth, İçişleri Bakanlığının ilgili dairesinde vuku bulan bir yanlışlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığının görüşü alınmadan metne son şeklinin verildiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ARD, Türkiye’yi karalamak için soru önergesine verilen cevabı çarpıttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN