ABD'den - ilişkileri açıklaması

" ve , güvenlik ve savunma konularında yeni ve farklı bir ilişki kurarsa diye endişeli değiliz. Bu onların vereceği bir karar"

Giriş Tarihi: 19.8.2016 01:52
ABD'den Türkiye-Rusya ilişkileri açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ile arasında ilişkilerin gelişmesine yönelik ABD yönetiminin bir endişesi bulunmadığını bildirdi.

Kirby, günlük basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rusya ile savunma sanayi alanında iş birliği düşünülebileceğine dair sözleri soruldu.

John Kirby, bu konudaki haberleri görmediğini ancak 'nin önemli bir NATO müttefiki ve DAEŞ karşıtı mücadelede ortak olduğunu belirterek, bunların devamını istediklerini söyledi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkinin iki ülkeyi ilgilendireceğini kaydeden Kirby, "Tabii ki buna bir kısıtlama söz konusu olamaz. Kimsenin endişeli olması için de bir neden yok. Biz de Türkiye ve Rusya güvenlik ve savunma konularında yeni ve farklı bir ilişki kurarsa diye endişeli değiliz. Bu onların vereceği bir karar." dedi.

Kirby, Türkiye'nin NATO'da ve DAEŞ karşıtı koalisyondaki üyeliğine ve katkılarına değer verdiklerini, bunun derinleşmesi, güçlenmesi için çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye hakkında endişeleri bulunduğu zaman bunu söylemekten çekinmediklerini dile getiren Kirby, 15 Temmuz darbe girişiminde Batı'nın ya da ABD'nin rolü bulunduğuna ilişkin söylemler, yargı süreci ya da basın özgürlüğü gibi konularda konuştuklarını hatırlattı.

Kirby, "Bize en çok yardımcı olacak şeyin retorikten öteye geçip Türkiye ile iş birliği ve ilişkiyi güçlü tutmanın yollarını aramak olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Türkiye-Rusya ilişkileri açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN