Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe sivil direnişle başarısız oldu

Washington’da darbe girişimi sonrasında - ilişkileri tartışıldı. Konuşmacılar, 15 Temmuz gecesi FETÖ’nün darbe girişimini halkın direnişi sayesinde başarısız olduğunu vurguladı

Giriş Tarihi: 20.8.2016
Darbe sivil direnişle başarısız oldu
'nin başkenti Washington'da Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) ofisinde düzenlenen panelde, 15 Temmuz'daki darbe girişimi bağlamında ile ABD ilişkileri konuşuldu. Brookings Enstitüsü Araştırmacısı Shadi Hamid, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Berktay, SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran ve SETA Washington Ofisi'nin Genel Koordinatörü olan Dr. Kadir Üstün ve SETA Washington Ofisi'nin Araştırma Direktörü Kılıç Buğra Kanat'ın konuştuğu panele basının da ilgisi yoğun oldu. ABD'nin diğer ülkelerdeki darbe girişimlerine verdiği tepkiler noktasında "kötü bir geçmişi" olduğuna dikkat çeken Hamid, "Hiçbir şüphem yok ki eğer 'de darbe girişimi başarılı olsaydı, ABD yönetimi darbecilerle çalışmaya devam ederdi" dedi. Hamid, Türkiye'de darbe girişiminde bulunanların da ABD'nin bu tavrını bildiğini düşündüğünü söyledi. Konuşmacılardan Sabancı Ünversitesi'nden Halil Berktay da, darbe girişiminin sivil direniş sayesinde başarısız olduğuna dikkat çekti. Geçmiş darbelerde halkın sokağa çıkmadığını belirten Berktay, bu sefer olanın öncekilerden farklı olduğunu söyledi. Halil Berktay "Polis olay yerine gelmeden önce birçok bölgede darbe bastırılmıştı" dedi.

"ELEBAŞI ABD'DE"
ABD'den gelen darbe girişimi yansımalarının Türkiye halkını ciddi şekilde rahatsız ettiğine değinen SETA Genel Koordinatörü Duran ise, "İnsanlar daha fazlasını bekledi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin ilk değerlendirmeleri, darbenin başarılı olması durumunda darbecilerle çalışabilecekleri yönünde algılandı" şeklinde konuştu. Duran, darbe girişiminde bulunan FETÖ'nün Türkiye için bir ulusal güvenlik tehdidi olduğuna dikkat çekerek, örgütün elebaşının ABD'de oluşunun Türkiye halkının ABD'ye karşı olumsuz görüşlerini tetiklediğini söyledi. SETA Washington Genel Koordinatörü Kadir Üstün de FETÖ lideri Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi durumunda adil bir şekilde yargılanacağını belirterek, "Abdullah Öcalan'ın yargılanması Avrupa Birliği gözlemleri altında yapılmıştı ve adil bir şekilde gerçekleştirilmişti. Eğer Gülen iadesi de olursa benzeri bir süreç işleyecektir. Adil bir yargılanma süreci tamamen mümkündür" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe sivil direnişle başarısız oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN