Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad’ın hedefi doğrudan PKK

Terör örgütü PKK ile Şam rejimi arasındaki çatışmalar Haseke’de sürüyor. ordusu, yayımladığı bildiriyle PKK’yı bundan sonra da vurmaya devam edeceğinin sinyalini verdi

Giriş Tarihi: 21.8.2016
Esad’ın hedefi doğrudan PKK
Türkiye ve Rusya'nın diplomatik ilişkileri yeniden eski seviyeye döndürmesinden ve İran'la hız kazanan diplomatik trafikten sonra, başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere Ankara, 'nin toprak bütünlüğünün korunacağına yönelik açıklamalar yapılıyor. 'nin toprak bütünlüğünün korunması için DAEŞ, PKK gibi terör örgütlerinin toprak kazanma çabalarının önlenmesi hedefleniyor. Bölgede dengelerin yeniden kurulduğu gözlemlenirken, uzun zamandır birbirine dokunmayan Esad rejimi ile terör örgütü PKK arasındaki çatışmalar da leri yeniden bölgeye çevirdi.

SİVİLLERİ KAÇIRIYORLAR
Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG ile Haseke'deki bazı noktaları kontrol eden Suriye ordusu arasında perşembe günü sert çatışmalar yaşandı. YPG'nin kenti ele geçirmeye çalışması üzerine Suriye ordusuna ait savaş uçakları ilk kez YPG mevzilerini hava harekatıyla vurdu. Yaşanan bu çatışma sonrası ABD de, YPG'li teröristleri korumak için bölgeye savaş uçaklarını göndererek, Suriye'ye ait savaş uçaklarını taciz etti. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan bir habere göre, Suriye tarafı PKK'lı teröristleri Haseke'yi ele geçirmeye çalışmak, petrolleri ve pamukları çalıp, sivilleri kaçırmakla suçluyor. Suriye ordusu tarafından PKK'ya gereken cevabın verildiği belirtilirken, kamuoyuna duyurulan bildirinin "PKK başka yerlerde de Suriye ordusu tarafından vurulacak" mesajı içerdiğine dikkat çekiliyor. Böylece Esad güçlerinin PKK hedeflerini başka noktalarda da vurarak, çatışma cephesinin Haseke dışına taşabileceğine dikkat çekiyor.

GENERAL ÖLDÜ, İLETİŞİM KOPTU
Uzun zamandır birbirlerine dokunmayan Suriye ordusu ve PKK arasındaki çatışmalarının nedenlerinden birinin de nisan ayında Kamışlı'da öldürülen bir generale dayandığı belirtiliyor. Esad'ın Kamışlı'da uzun yıllar görev yapan ve PKK ile rejim arasındaki iletişimi kuran bir generalin YPG'li militanlar tarafından öldürülmesi üzerine, Suriye ordusu ve PKK bir süre önce Kamışlı'da çatıştı. Öldürülen generalin terör örgütü ile Şam arasındaki iletişimi kurduğu, generalin ölmesinden sonra da PKK'nın rejim ile bağlantı kuramadığı ifade ediliyor. PKK içindeki Esad ve İran yanlılarının yeniden iletişim kurulmasını istediği, bir başka grubun da Esad ile çatışmak istediğine dikkat çekiliyor. Kamışlı'dan sonra Haseke'de de iki tarafın da çatışmaya başlaması ve arada iletişimi kuran birilerinin olmamasından dolayı Suriye ordusu ve PKK'nın birçok noktada savaşmasının kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad’ın hedefi doğrudan PKK
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN